I vdiq fëmija 3 vjeç në duar pa i dhënë ndihmën e duhur, lirohet nga burgu mjeku

22/11/2019 - 14:52

Një mjek në Lezhë është dënuar me një vit burg i konvertuar me dy vite shërbim prove, për veprën penale neglizhencë në trajtimin mjekësor.

Mjeku akuzohet se nuk i ka dhënë ndihmën e duhur një fëmije 3-vjeçar, që humbi jetën në duart e tij.

I pandehuri me iniciale K.M., i është hequr e drejta që të ushtroje funksione publike për një periudhë 2vjeçare.

Po ashtu Gjykata e rrethit Gjyqësor Lezhë ka shpallur të pafajshëm mjekun tjetër me iniciale P.L., ku edhe ndaj tij është ngritur kallëzim për veprën penale “Neglizhenca në trajtimin mjekësor”.

Ndaj tij gjykata nuk ka gjetur elemente të veprave penale për të cilën është akuzuar.

Ndërkohë që në seancën gjyqësore avokatët e dy mjekëve kanë kërkuar pushimin e procedimit penal ndaj klientëve të tyre, pasi sipas tyre në dosjen hetimore gjithçka është në kuadrin e dyshimeve dhe akuzat nuk janë të faktuara.

Dy mjeket e spitalit të Lezhës u kallëzuan në prokurori nga familjaret e një fëmijë 3-vjeçar me pretendimin se nuk i kanë dhënë ndihmën e duhur mjekësore i cili humbi jetën më 17 janar të vitit 2017. Sipas dosjes hetimore, fëmija është paraqitur në spitalin e Lezhës me shenja klinike si: hipotoni muskulare, gjendje prej kome, vështirësi në frymëmarrje dhe frymëmarrje të zhurmshme”. Për këto shqetësime fëmija ka marr mjekim në spital dhe më pas është dërguar në shtëpi.

Por një ditë pasi është përcjellë për në shtëpi gjendja e tij shëndetësore është rënduar dhe ai është paraqitur sërish në Spitalin e Lezhës. Ai ka qëndruar disa orë aty dhe mjekët e kanë dërguar drejt Tiranës  ku edhe ndërroi jetën  një ditë më vonë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Nga specialistët e Interpol Tirana u krye ekstradimi nga Duesseldorf/Gjermani drejt vendit tonë i shtetasit Ylli Sela, 39 vjeç, lindur në

Një automjet ka përfunduar i përmbysur në kanal përgjatë autostradës Tiranë-Durrës, në afërsi të Maminasit.

Një aksident i rëndë rrugor ka ndodhur në Verona të Italisë, ku janë përplasur dy kamionë.

Më shumë se 10 persona janë shoqëruar nga policia për të zbardhur ngjarjen e ndodhur një natë më parë, ku mbeti i vrarë 23-vjecari Andi Z

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mëngjesin e sotëm në qytetin e Lushnjes. 52-vjeçari Enver Boriçi është qëlluar për vdekje.

Pronari i një lokali në Lushnjë është gjetur i vrarë me një plumb në kokë mëngjesin e sotëm.

Një aksident ka ndodhur në Gjirokastër ku një automjet tip Benz ka dale nga rruga dhe është përplasur në një pemë. Përplasja ishte shumë

Një person ka humbur jetën pak minuta më parë, si pasojë e plagosjes nga të shtënat me armë në fshatin Përparim të Peqinit.

Dy persona kanë mbetur të plagosur nga të shtënat me armë pasditen e sotme në Peqin. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në fshatin Përparim.

Detaje të reja të reja kanë dalë nga helmimi i çiftit nga Librazhdi.