Ishin nisur për në Angli, publikohen emrat e 30 shqiptarëve të kapur në anijen e peshkimit

27/11/2020 - 19:41

Janë publikuar emrat e 30 nga 69 shqiptarë që disa ditë më parë, u kapën nga autoritetet greke në një anije peshkimi. 30 shqiptarët, janë përballur me akuzën e kalimit të jashtëligjshëm të kufirit në dy gjykata në jug të Anglisë. Në gjykatën Basildon Magistrates Court është zhvilluar seanca e parë gjyqësore e komunikimit ku përpara gjykatës kanë dalë:

Erest Gjika, 19 vjeç

Ernest Baliaj 20 vjeç

Ergi Gremi, 23 vjeç

Emiliam Senko25 vjeç

Kristian Paplekaj, 27 vjeç

Ledjan Lleshi, 29 vjeç

Eneert Vezi, 29 vjeç

Florjah Hoxha 29 vjeç

Ervin Hazizi 30 vjeç

Ervin Hasa 31 vjeç

Taulant Ajazi 31 vjeç

Leodian Sene 32 vjeç

Lorenc Binjaku 36 vjeç

Alfred Mahmutaj 42 vjeç

Tomor Hazizi 44 vjeç

Përparim Zylyftari 52 vjeç

Ndërsa në gjykatën North Essex Magistrates Court dolën për masën e sigurisë dhe komunikim akuze 16 shqiptarët:

Klevi Husaliu 22 vjeç

Shpëtim Durri 24 vjeç

Flogert Kamberi 24 vjeç

Jashar Hazizaj 25 vjeç

Altin Bala 26 vjeç

Neritan Sinanaj 27 vjeç

Maringlen Methasa 27 vjeç

Andrea Zekaqis 29 vjeç

Eldison Selamaj 30 vjeç

Nebi Lushi 31 vjeç.

Antonio Baroka 32 vjeç

Klevin Tomorri 36 vjeç

Grant Gjyriqi  36 vjeç

Dashamir Elezi 38 vjeç.

Më 18 nëntor 69 shqiptarë janë kapur në një anije peshkim. Ata ishin nisur për të shkuar në mënyrë ilegale në Angli. Mësohet se secili prej tyre i kishte paguar trafikantëve 15.000 stërlina për të hyrë në Angli.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjykata e Tiranës ka lënë në burg Alban Gurin, shoferin që aksidentoi për vdekje 10 vjeçaren në rrugën “Njazi Meka” në kryeqytet.

Policia ka arrestuar dy persona në sajë të operacionit “Gruda”.

Një 39-vjeçar ra në prangat e policisë së Tiranës, pasi kanosi me armë zjarri një person.

Një incident ka ndodhur mëngjesin e sotëm në kryeqytet, ku ka pasur rrjedhje gazi në një shkollë dhe 4 nxënës kanë përfunduar në spital.

Policia e Durrësit njofton se ka bërë arrestimin e 27-vjeçarit A.

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në Afganistan, ku ka ndërruar jetë një ushtar shqiptar që ishte me mision.

Dy shpërthime të fuqishme janë ndjerë në zonën e Lezhës rreth orës 19:40 dhe 19:41 minuta. Raportohet së shpërthimet janë ndjerë në Shëng

Një person humbi jetën mbrëmjen e sotme në mënyrë tragjike në aksin Milot-Thumanë, ndërsa motori me të cilin lëvizte u godit nga një auto

Sanitarja Tire Alldervishi i është drejtuar Gjykatës së Apelit për të kërkuar zbutje të masës së sigurisë.

Efektivët e Komisariatit të Policisë Tropojë, në vijim të punës për lokalizimin dhe kapjen e personave të shpallur në kërkim, në bazë të