Jepen dënimet për bandën e kanabisit, i riu shqiptar "ndëshkohet" me 42 muaj burg (FOTO)

13/01/2021 - 21:15

Në një vilë të pabanuar u zbulua një fermë kanabisi nga policia britanike. Vila ishte modifikuar totalisht në atë mënyrë, që në të të rritej kanabisi.

Zyrtarët gjetën që kati i pestë përdorej për rritjen e një numri të konsiderueshëm të bimëve, të ndihmuar nga gati 60,000 £ me vlerë të pajisjeve të kultivimit. Një total prej 502 bimësh, në fazat e hershme të rritjes, u gjetën në këtë fermë, shkruajnë mediat britanike.

Nëse droga do të shitej në tregun me pakicë, do të kapte një vlerë totale prej 1 milion paund. Kati i tretë i një banese 5 kate u përdor nga banda për të jetuar. Aty nuk jetonte vetëm kreu i grupit, Samir Bagdadi.

Tetë burra u arrestuan në vend, kurse shtatë prej tyre u përpoqën të fshiheshin nga policia. Bagdadi, 53 vjeç konsiderohet “koka e grupit” kriminal. Në një gjyq maratonë të mbajtur këtë javë, Bagdadi u dënua me 7 vjet burg.

Ndërsa, krahu i djathtë i Bagdadit, Anastas Bani, 28 vjeç, një emigrant i paligjshëm me origjinë shqiptare, u dënua me 42 muaj burgim. Gjashtë anëtarët e tjerë të bandës, pesë me origjinë shqiptare dhe një me kombësi të përbashkët greke/shqiptare, janë burgosur më parë për periudha të ndryshme midis dhjetë dhe 33 muaj për rolin e tyre në zinxhirin e grupit kriminal.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Policia e Kavajës ka dalë në një informacion paraprak në lidhje me ngjarjen e rëndë të ndodhur mbrëmjen e sotme, ku dy persona të maskuar

Prokuroria e Posaçme Kundër Krimit dhe Korrupsionit ka "harruar" një shqiptar të ekstraduar nga Gjermania, i cili ishte në pritje prej 5

Vihet në pranga një shtetas kosovar, i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Belgjika.

Policia e Shtetit njofton se janë ushtruar kontrolle në funksion të procedimit penal të ndjekur nga SPAK-u ndaj një grupi të strukturuar

Policia njofton se ka zbardhur dhe dokumentuar 22 raste të vjedhjeve në kryeqytet.

Policia e Tiranës godet një tjetër rast të veprimtarisë kriminale në fushën e shpërndarjes të drogave të forta në doza të vogla.

Policia ka arrestuar dy të rinj në Elbasan si autorë të trazirave para derbit Partizani-Tirana.

Policia e Elbasanit ka arrestuar një person të shpallur në kërkim ndërkombëtar për veprën penale “Pjesëmarrje në organizatë kriminale për

Vijon puna për parandalimin dhe goditjen e paligjshmërisë, arrestohen në flagrancë 2 shtetas në Durrës, njëri i akuzuar për vjedhje dhe t

Një ngjarje e e rëndë është shënuar mëngjesin e sotëm në Sarandë, ku 200 bagëti (dele) janë djegur në një stan.