Kapen 16 kg heroinë të nisura nga porti i Durrësit, arrestohet 38-vjeçari

20/01/2020 - 20:48

16 kg heroinë është kapur në portin e Ankonës nga Guardia di Finanza. Sipas informacioneve lënda narkotike ishte e fshehur brenda një kamioni të zbritur nga një anije që vinte nga Durrësi, raporton ANSA.

Pas konstatimit të sasisë së heroinës, agjentët e policisë italiane kanë arrestuar një 38-vjeçar shqiptar, i cili ishte drejtuesi i mjetit. Mediet italiane nuk zbardhin identitetin e shqiptarit të rënë në pranga.

Sipas të dhënave, 38-vjeçari nuk ka pranuar të flasë para autoriteteve të Ankonës. Ndërkohë, heroina e sekuestruar do t’i nënshtrohet testeve laboratorike.

Ngjarja ka ndodhur në datë 16 janar, por është bërë e ditur vetëm sot, kur ka qenë gjyqi ndaj drejtuesit të mjetit, 38-vjeçarit shqiptar. Gjykata e Ankonës e ka lënë në burg shqiptarin.

Po ashtu, autoritetet italiane kanë nisur hetimet për të kuptuar se ku ishte destinacioni final i drogës, dhe veçanërisht nëse shqiptari kishte ndonjë pritës në Ankona.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Tre shqiptarë u arrestuan pasi ishin përfshirë në një rrjet të gjerë të trafikut të drogës me qendër në Inverclyde, në Angli.

Perplasjet per kryeministrin percajne koalicionin fitues në Malin e Zi.  Udhëheqësit e Frontit Demokratik pretendojnë se mbajtësi i listë

Policia ka sekuestruar në Peqin makinën e blinduar të ish-drejtorit të Policisë së Elbasanit, Edmond Koseni.

Zbardhen detaje nga ngjarja e rëndë e ndodhur pasditen e sotme në Durrës, ku 17-vjeçari Elvin Zira u plagos me mjet prerës, thikë.

Policia e Durrësit dhe Forca e Posaçme "Shqiponjat" kane kapur dhe shoqëruar në ambientet e Policisë, autorin e dyshuar te plagosjes me m

Një 17-vjeçar ka mbetur i plagosur me thikë pasditen e sotme. Ngjarja ka ndodhur në Sukth dhe i lënduar ka mbetur adoleshenti Elvin Zira.

Dy persona kanë përfunduar në prangat e Policisë së Shtetit pasi tentuan të kalojnë kufirin me dokumente të falsifikuara.

Dy të rinj janë arrestuar në Elbasan për shpërndarje të lëndëve narkotike. Në pranga kanë përfunduar D. P., 25 vjeç dhe R.

Një 41-vjeçar i cili falsifikonte formularët për hyrjen në Greqi të emigrantëve shqiptarë është arrestuar nga Policia.