Kapen 27 klandestinë nga Iraku, arrestohet shoferi

12/12/2019 - 13:00

Policia godet një tjetër rast të dhënies ndihmë për kalim të paligjshëm të kufirit.

Kapen 27 shtetas irakianë, të cilët kishin hyrë në Republikën e Shqipërisë në mënyrë të paligjshme, ndërsa është prangosur drejtuesi i automjetit që po transportonte shtetasit e huaj.

Në kuadër të operacionit rajonal "Joint Action Days" për luftën ndaj trafikut të qenieve njerëzore në Ballkan, nga strukturat e Drejtorisë Vendore të Policisë Fier, në bashkëpunim me Interpol Tirana dhe Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit, janë intensifikuar kontrollet në akset rrugore Fier-Gjirokastër, Fier-Vlorë dhe Fier-Tiranë.

Si rezultat i këtyre kontrolleve të ushtruara, janë kapur 27 shtetas irakianë që kishin destinacion final vendet e BE-së.

Në përfundim të veprimeve u bë arrestimi i drejtuesit të automjetit tip autobus, shtetasi:

S. P., 54 vjeç, banues në Sarandë.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Fier, për veprën penale "Ndihma për kalim të paligjshëm të kufirit".

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një person dyshohet se është marrë peng në Kamëz gjatë një konflikti të çastit mes disa personave.

Policia e Vlorës ka ndaluar një grup relativisht të madh refugjatësh.

Qazim Marku, 23 vjeç dhe Eugert Merizaj, 28 vjeç, janë shpallur në kërkim nga policia britanike për vrasjen e një ish-snajperisti kurd, t

Në orën 23:30 të mbrëmjes së djeshme disa persona të maskuar kanë hyrë me forcë në banesën e shtetasit F.G në fshatin Marinaj të Librazhd

Prokuroria shqiptare i kthen pronarit jahtin e mbetur në ujërat shqiptare pas zhdukjes së kapitenit turk Sezgin Yavuz, në fund të verës n

Policia italiane ka arrestuar një shqiptar, pasi u kap me pistoleta, pushkë dhe heroinë. Mësohet se shtetasi me origjinë shqiptare, emri

Një aksident sapo ka ndodhur në autostradë, në drejtimin Durrës-Tiranë ku dy automjete janë përplasur me njëra tjetrën.

Mediat lokale italiane informojnë se një 63-vjeçar shqiptar humbi jetën gjatë një aksidenti rrugor në Rimini.

Sekuestrohen 13 kg kanabis në Himarë. Në pranga ka rënë 26-vjeçari K.

Një person ka humbur jetën nga një aksident i rëndë i ndodhur në aksin Lezhë-Shkodër, pranë fshatit Piraj.