Kapen me 70 kg marijuanë në makinë, prangosen dy shqiptarët (EMRAT)

07/10/2019 - 16:04

Autoritetet italiane të Katanias kanë arrestuar 2 trafikantë shqiptarë droge, të cilëve u kanë sekuestruar rreth 70 kg marijuanë. Në pranga kanë rënë shqiptarët Beshir Doraci, 32 vjeç dhe Leonard Xhafa, 28 vjeç.

Antidroga siciliane ishte në dijeni të mbërritjes nga Kalabria të një korrieri shqiptar me një ngarkesë te rëndësishme droge.

Në portet siciliane e në rrugët lidhëse me qendrat urbane, forcat e rendit ushtruan një kontroll të fortë policor që bëri të mundur identifikimin e shqiptarit Beshir Doraci, i cili mbërriti në portin e Messinës me tragetin e linjës nga Kalabria e me automjetin e tij tip "BMW".

Së bashku me të por me një automjet tip "Fiat Tipo Station Weagon" udhëtonte dhe shqiptari Leonard Xhafa. Forcat policore italiane ndoqën në distancë udhëtimin e tyre nga porti i Mesinës në brendësi të tokës siciliane dhe më pas i ndaluan ata në daljen San Gregorio të autostradës.

Në automjetin "Fiat Tipo" dejtuar nga Leonard Xhafa u gjetën 22 pako me marijuanë me peshë rreth 70 kg. Pas shitjes në treg kjo lëndë narkotike do të sillte një përfitim prej 160 mijë euro. Shqiptari tjetër Beshir Doraci është i njohur nga forcat e policisë me precedent penal.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Dy persona kanë rënë në pranga, ndërsa një tjetër është vënë nën hetim për shkak se akuzohen për kontrabandë me mallra të ndryshëm.

Bie në prangat e Policisë një 48-vjeçar i shpallur në kërkim ndërkombëtar, i dënuar për trafik narkotikësh.

Bien në prangat e Policisë 6 shtetas, njëri prej të cilëve ishin shpallur në kërkim.

OKB po heton qeverinë shqiptare për arrestimet dhe ekstradime të dyshuara të paligjshme ndaj shtetasve turq Çelik e Simsek.

Dy persona kanë rënë në prangat e policisë pasi kundrejt përfitimit, me qëllim kalimin e paligjshëm të kufijve, transportonin shtetas nga

Shënohet një tjetër viktimë nga Covid-19 në vendin tonë duke e çuar në 33 numrin në total.

Një person u gjet i pajetë në banesën e tij, në lagjen nr. 4 të qytetit të Sarandës.

Vijon operacioni kundër krimeve mjedisore, zaptimit të pronës publike në plazhe, ndotjes së mjedisit dhe ndërtimeve pa leje.

Policia e Fierit ka dalë në një informacion paraprak lidhur mbi aksidentin e ndodhur në autostradën Fier-Lushnjë, ku si pasojë e daljes s

Një aksident i rëndë, me pasojë vdekjen e një të mituri 8-vjeçar është regjistruar pasditen e sotme, rreth orës 16.05, në fshatin Jubë, n