Katër shqiptarë arrestohen për rrahje në Itali

13/03/2015 - 09:01

13 mars 2015- Shqiptarët edhe kur janë në emigracion, nuk harrojnë veset, që manifestojnë në Shqipëri. Tipike është lehtësia me të cilën përfshihen në sherre, që përfundojnë me rrahje. Vetëm të mërkurën më 11 mars 2015 në Itali, 4 shqiptarë u arrestuan për dy raste të ndryshme rrahjesh.

Në Provincën e Maceratës policia arrestoi katër persona me precedentë penalë. Ata u arrestuan me akuzat e rrahjes, grabitjes me dhunë dhe plagosjes. Tre të arrestuarit ishin italianë, ndërsa njeri ishte shqiptari Kristian Ndrevataj. Të katër të arrestuarit në natën e 23-24 tetorit 2014 kishin rrahur dy të rinj italianë afër një klubi nate. Pasi i rrahën, u vodhën makinën, celularët dhe pak euro kesh. Njëri nga të rinjtë italianë qëndroi në spital për 40 ditë nga plagët e marra.

Në rastin e dytë karabinierët e qytezës së Kjarit (Chiari) afër Breshias arrestuan shqiptarët Edison C. 28 vjeç me precedentë penalë për drogë, Luis L. 31 vjeç po me precedentë penalë si edhe një tjetër shqiptar të moshës 22-vjeçare me precedentë penalë. Tre shqiptarët dhe një emigrant nga Ekuasdori u arrestuan me akuzën e rrahjes, plagosjes me armë të ftohtë (thikë), grabitjes me dhunë (një veturë Fiat panda dhe një cellular Samsung Galaxy 3), dhe mbajtjes së armëve të zjarrit pa leje. Nga kontrollet e karabinierëve në zonën, ku u bë sherri, u gjetën edhe një pistoletë Beretta, kalibër 7,65 mm, një sasi e vogël marijuane në një qese plastike dhe një veturë Golf pronë e Luisit. Vetura u sekuestrua si mjet me  të cilin është kryer një krim i rëndë dhe i dukshëm. Të tre shqiptarët u arrstuan në flagrancë. Gjykata gjithsesi u dha tre shqiptarëve masën e sigurisë të detyrim paraqitjes.

/Gj.Th. agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një 36-vjeçar shqiptar është arrestuar në Holandë teksa po udhëtonte me tren në linjën Breda-Roterdam.

Zbulohet emri i shqiptarit të arrestuar dy ditë më parë në Itali, i akuzuar për trafikun e 120 milionë eurove kokainë.

Arrestohet në flagrancë nga Policia Rrugore 46-vjeçari, i cili duke drejtuar mjetin e punës zetor, ka aksidentuar një këmbësor të mitur.

Goditet një tjetër rast i shpërndarjes së drogave të forta në doza të vogla në Durrës, arrestohet në flagrancë 21-vjeçarja, e cila u kap

Dy persona kanë mbetur të plagosur pasditen e sotme në fshatin Libofshë të Fierit, si pasojë e shpërthimit të bombolës së gazit.

Autoritetet italiane kanë sekuestruar në bregdetin e Leçes rreth 500 kg lëndë narkotike, e cila dyshohet se ka mbërritur nga Shqipëria në

Një automjet ka dalë nga rruga në Gramsh dhe si pasojë është plagosur rëndë drejtuesja e tij. 

Një 52-vjeçar shqiptar ka humbur jetën tragjikisht në New Jersey, pas goditjes nga një kamion.

Gjykata e Durrësit ka lënë në burg pa afat Astrit Thaçin, i arrestuar pak ditë më parë si autori i dyshuar për grabitjen e argjendarisë n

Një 26-vjeçare e shpallur në kërkim për veprën penali “Falsifikimi i letërnjoftimeve, pasaportave ose vizave” është vënë në pranga në Vlo