Katër të vrarët në Durrës, Gjykata e Apelit lë në burg Altin Ndocin

21/05/2020 - 15:45

Gjykata e Apelit Durrës, ka lënë në fuqi masën e sigurisë arrest me byurg, për Altin Ndocin, i arrestuar dhe i akuzuar nga prokuroria e Durrësit për vrasjen e dy vëllezërve Besmir e Viktor Haxhia më 27 prill 2020.

Ndoci kishte ankimuar vendimin e shkallës së parë me pretendimin se nuk ka asnjë lidhje me ngjarjen, por ditën e sotme gjykata ka vendosur se ai do vijojë të qëndrojë në burg.

Përveç vrasjes së dy vëllezërve Haxhia, Ndoci akuzohet nga prokuroria për vrasjen e dyfishtë të Dorjan Shkozës dhe Anxhelo Avdylit ngjarje kjo e ndodhur në qytetin e Durrësit në mars.

Në pranga për këtë ngjarje ka rënë dhe i riu Klevis Alla, 22-vjeçari i cili bashkëpunoi me policinë duke treguar se ku ishin fshehur armët e krimit të përdorura në atentatin ndaj vëllezërve Haxhia. 

Dyshohet se janë armë të përdorura edhe në atentatin ndaj Dorjan Shkozës dhe Anxhelo Avdylit.

Ndërsa arritja tek të dyshuarit përfshi Allën dhe Ndocin erdhi pasi në vendngjarje u gjetën mbetje të copëve të xhamit me mbishkrimin "Toyo..." të cilat i përkisnin mjetit ku sipas Allës ka udhëtuar ai dhe Ndoci.

Klevis Alla ka bashkëpunuar me policinë duke hedhur dritë edhe për disa ngjarje kriminale ndërsa po punohet për të faktuar deklarimet e tij edhe me prova, si në rastin e përfshirjes së bashkëpunëtorëve të Allës në grabitjen e Rinasit. Pas kësaj dëshmie ai dhe familja e tij janë marrë në mbrojtjen e shtetit deri në përfundim të këtij hetimi.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një 28-vjeçar në Shijak është plagosur me armë zjarri në këmbë në rrethana ende të paqarta.

Identifikohet viktima që humbi jetën tragjikisht ditën e sotme në Vlorë.

Detaje të reja shokuese janë zbardhur nga përdhunimi i një 15-vjeçareje në Tiranë, nga ana e një 65-vjeçari dhe tre të rinjve.

Një i ri ka humbur jetën në qytetin e Vlorës ndërsa ishte duke punuar në një shesh ndërtimi ku po hapeshin themelet.

Një ngjarje tronditëse u regjistrua në Tiranë. Një 65-vjeçar abuzoi seksualisht me dhunë me një të mitur 15-vjeçare.

Një nga dy vrasësit e Eleni Topaloudi, i cili u dënua me burg të përjetshëm disa ditë më parë, do të kthehet në bankën e të akuzuarve.

Një plagosje me armë zjarri ka ndodhur sonte në mbrëmje. Ngjarja ka ndodhur në qytetin e Peqinit.

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Shkodër, ku një person është mbytur në lumin Buna.

Një aksident ka ndodhur mesditën e sotme në aksin rrugor Lezhë-Milot, në fshatin Ishull.

Operacioni Forca e Ligjit u ka dërguar sot formularin për deklarimin e pasurisë 5 personave me precedent penal, 4 nga të cilët nga qyteti