Kosovari ''alarmon'' Italinë: Nuk respektoi karantinën, infektoi 8 persona gjatë festës

04/07/2020 - 15:47

Drejtori i Departamentit të parandalimit të Sëmundjeve Infektive në rajonin e Trentos në Itali, informon për një vatër infektimi nisur nga një shtetas kosovar i cili më datë 14 qershor është kthyer nga Kosova në Trento dhe ka rezultuar pozitiv.

Ai nuk ka respektuar karantinimin për izolim shtëpiak për personat e mbërritur nga vende extra Shengen, dhe ka marrë pjesë në një festë të organizuar nga komuniteti i emigrantëve kosovarë në komunën Predazzo. Vatra e infektimit ka përfshirë 8 persona e 2 janë pjesëtarë të familjes së kosovarit. 

Ndërsa në rajonin e Venetos rreziku i infektimit nga persona që mbërrijnë nga Balkani, vjen nga guvernatori i këtij rajoni Luca Zaia. Ai informon se një sipërmarrës italian nga Vicenza gjatë kthimit të tij nga Serbia ka rezultuar i infektuar nga Covid 19.

Ndërsa mediat italiane si Il Messaggero japin alarmin se pandemia po shpërthen në Ballkan e të kontrollosh kush vjen në Itali nga kjo zonë,  shpesh dhe me makinë, është e komplikuar.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një aksident me pasojë vdekjen e një këmbësori ka ndodhur në autostradën Lezhë – Milot, pasditen e kësaj të diele.

Gjykata e Elbasanit e drejtuar nga Tomorr Kullolli, vendosi sot “arrest me burg” për “Korçarin”, 28-vjeçarin Elvis Çaushllollin dhe dy të

Policia e Pogradecit ka arrestuar 29 vjeçarin E.

Një peshkatar 32-vjeçar u raportua i zhdukur nga familjarët në Durrës, pasi nuk kishte dalë më në breg pasi hyri në det për të gjuajtur p

Miklor Gjoka është njëri prej të arrestuarve për vrasjen e 46-vjeçarit Ridvan Ramazani i cili është ekzekutuar me breshëri kallashnikovi

Forcat e Policisë, polumbarët dhe forcat detare vazhdojnë kërkimet për peshkatarin 32-vjeçar, i cili ka humbur kontaktet që nga dita e dj

Goditje e suksesshme kundër mashtruesve të një Call-Center me shtrirje ndërkombëtare që operonte nga Kosova.

Policia e Shtetit ka dhënë informacion zyrtar në lidhje me vrasjen e ndodhur sot në Shkodër, ku u vra me armë zjarri shtetasi Ridvan Rama

Një shqiptare 47 vjeçe vodhi një krem ​​kundër rrudhave në qendrën tregtare “ Il Mirto” në Corso de Stefanis.

Karabinierët në Senigallia kanë arrestuar një 30-vjeçar shqiptar, pasi i janë gjendur sasi të konsiderueshme kokaine në banesën ku jetont