Krimet e Rënda lënë në burg Gentian Dodën, u ekstradua nga Anglia para 3 ditësh

13/08/2019 - 10:34

Gjykata e Krimeve të Rënda ka dhënë sot masën e sigurisë "arrest me burg" për Gentian Dodën, 41-vjeçarin që u ekstradua nga Anglia tre ditë më parë. Ai akuzohet se ka korruptuar gjyqtarin Shkëlqim Miri, duke i dhënë atij 30 000 euro me qëllim ndryshimin e vendimit të gjykatës, e cila e kishte dënuar me 20 vite burg.

Sipas prokurorisë, ka rezultuar se në këmbim të ryshfetit, gjyqtari Miri, në vitin 2016 i ka ndryshuar veprën penale 41-vjeçarit, duke i ulur atij dënimin me 20 vite burg për një vrasje të dyfishte në vitin 1997 në Burrel.

Pas këtij vendimi, më 7 korrik të vitit 2017, Doda fitoi lirinë, duke dalë nga burgu. Në po këtë vit në nëntor, Gjykata e Krimeve të Rënda ka vendosur masën e sigurisë "Arrest në burg" për veprën penale "Korrupsioni aktiv i gjyqtarit, prokurorit dhe funksionarëve të drejtësisë".  

Gjatë asaj kohe në pranga u vu edhe gjyqtari Shkëlqim Miri me akuzën e korrupsionit, pasi kontrolli në banesë i gjeti një shumë e konsiderueshme parash, të cilat u sekuestruan nga Prokuroria. Një vit më vonë ai u dënua me 2 vjet e 6 muaj burg nga Shkalla e Parë me akuzën e korrupsionit, por pas apelimit përfitoi ulje të dënimit duke fituar më pas lirinë.

Ndërkohë mediat britanike i kanë kushtuar një artikull të plotë Dodës, ku sipas tyre ia kishte dalë të hynte dy herë ilegalisht në Mbretërinë e Bashkuar.

Në artikullin e saj, "Daily Mail" shkruan se Doda është pjesë e bandës së rrezikshme "Kola" e ai u bë një nga të arratisurit më të kërkuar të Evropës pasi vrau dy persona në Burrel në 1997-n.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Policia e Shtetit ka publikuar emrat dhe fotot e 5 personave më të kërkuar në Shqipëri nga 50 në total.

Dy të rinj nga Fushë-Kruja janë vënë në prangat e policisë së Tiranës mbrëmjen e të martës.

Një 54-vjeçar, B.L banues në Dragushë të Lezhës është arrestuar nga policia për shkak se ushtronte dhunë fizike dhe psikologjike ndaj bas

Persona ende të paidentifikuar nga ana e policisë kanë vjedhur gjatë natës një nga bizneset më të njohura në qytetin e Librazhdit.

Policia identifikon viktimën që humbi jetën mbrëmjen e së martës, pasi ra nga një ndertese në Currila.

Një person ka rënë nga lartësia dhe ka gjetur vdekjen në Durrës. Viktima rezulton roje i një pallati në ndërtim e sipër.

Dy të shumëkërkuar janë ekstraduar nga Italia në Shqipëri pasi janë të dyshuar për vrasje dhe trafikim të lëndëve narkotike.

Specialistët për Hetimin e krimit në Komisariatin e Policisë Nr.

Një ngjarje e rëndë raportohet të ketë ndodhur në qytetin e Korçës, ku një person i identifikuar si Dashnor Osmani është goditur me sëpat

Policia e Shtetit ka zbardhur ngjarjen e pengmarrjes së 49-vjeçarit Jak Prenga.