Kultivonin bimë narkotike, 3 në pranga e një në kërkim

14/08/2020 - 11:57

Finalizohet me sukses operacioni policor "Stojani"

Goditet një tjetër rast i kultivimit të bimëve narkotike.

Bien në pragat e policisë 3 shtetas, dhe shpallet në kërkim një tjetër.

Si rezultat i kontrollit të pa ndërprerë të territorit për parandalimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e kultivimit dhe shitjes së lëndëve narkotike si dhe bazuar dhe në informacionet e marra në rrugë operative, shërbimet e Komisariatit të Policisë Mat kanë organizuar dhe finalizuar operacionin policor "Stojani", si rezultat i të cilit u kapën dhe u arrestuan në flagrancë shtetasit :

M. Gj., 32 vjeç, D. L., 33 vjeç, J. D., 32 vjeç, të tre banues në Krujë, Durrës.

U procedua penalisht në gjendje të lirë shtetasi N. S., 16 vjeç, si dhe u shpall në kërkim dhe po punohet për kapjen e shtetasit E. M, 26 vjeç, banues në Krujë.

Shtetasit e lartëpërmendur janë kapur në flagrancë duke punuar në një parcelë të cilët kishin mbjellur disa bimë narkotike të dyshuara canabis sativa.

Ndërsa shtetasi E. M (i shpallur në kërkim), sapo ka parë shërbimet e policisë duke përfituar dhe nga terreni ka arrit të largohet. Gjatë kontrollit të ushtruar në banesën e tij në fshatin Stojan Njësia Administarive Ulëz, u gjet dhe u sekuestrua rreth 10 kg material bimor e dyshuar canabis sativa.

Gjithashtu është sekuestruar në cilësinë e provës materiale një automjet tip "BMW",që e përdornin autorët, një peshore elektronike dhe disa materiale të tjera.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Mat, për veprat penale "Kultivim i bimëve narkotike", "Prodhim dhe shitja e narkotikëve".

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një makinë ka shpërthyer në rrethana të paqartë në fshatin Qesarakë të Tiranës.

Policia e Kavajës ka dalë në një informacion paraprak në lidhje me ngjarjen e rëndë të ndodhur mbrëmjen e sotme, ku dy persona të maskuar

Prokuroria e Posaçme Kundër Krimit dhe Korrupsionit ka "harruar" një shqiptar të ekstraduar nga Gjermania, i cili ishte në pritje prej 5

Vihet në pranga një shtetas kosovar, i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Belgjika.

Policia e Shtetit njofton se janë ushtruar kontrolle në funksion të procedimit penal të ndjekur nga SPAK-u ndaj një grupi të strukturuar

Policia njofton se ka zbardhur dhe dokumentuar 22 raste të vjedhjeve në kryeqytet.

Policia e Tiranës godet një tjetër rast të veprimtarisë kriminale në fushën e shpërndarjes të drogave të forta në doza të vogla.

Policia ka arrestuar dy të rinj në Elbasan si autorë të trazirave para derbit Partizani-Tirana.

Policia e Elbasanit ka arrestuar një person të shpallur në kërkim ndërkombëtar për veprën penale “Pjesëmarrje në organizatë kriminale për

Vijon puna për parandalimin dhe goditjen e paligjshmërisë, arrestohen në flagrancë 2 shtetas në Durrës, njëri i akuzuar për vjedhje dhe t