Ky është personi i arrestuar nga policia e Durrësit

12/07/2019 - 19:09

Ky është shtetasi i arrestuar nga Policia e Durrësit. Skënder Baku, 53 vjeç, banues në Luz të Fushë Krujës ishte në kërkim nga autoritetet, pasi Gjykata për Krimet e Rënda në Tiranë, e ka dënuar me 35 vjet burg, për veprat penale “Vrasje për gjakmarrje, kryer në bashkëpunim “dhe “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe municionit”.

Baku është dënuar për vrasjen e shtetasit Lulzim Shera, në shtator të 2013-ës, në qytetin e Fushë Krujës. Në vitin 1992, Lulzim Shera ishte i burgosur në burgun 313, për shkak se ishte shpallur fajtor për veprën penale të “shkaktimit të vetëvrasjes”. Por pas një konflikti në ambientet e burgut, Shera vrau me sende të forta shtetasin Arjan Baku, vëllai i personit të arrestuar sot nga policia. 

Për këtë ngjarje, Lulzim Shera u dënua edhe me 20 vite të tjera burg, për t’u liruar në vitin 2010. Ndonëse familja Shera kishte kërkuar disa herë paqtim me familjen Baku, kjo nuk ishte pranuar.

Në shtator të 2013-ës, dy persona, njëri prej tyre Skënder Baku, organizuan vrasjen dhe qëlluan me breshëri plumbash në drejtim të Lulzim Sherës. 12 plumba goditën në trup Sherën, duke i shkaktuar atij vdekjen e menjëhershme.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një aksident është regjistruar në aksin rrugor Korçë-Pogradec, në fshatin Podgorie.

Përfundon aventura e dy të arratisurve shqiptarë nga burgu i Cassandras në Halkidhiki.

Shërbimi Policor grek ka arritur të shkatërrojë një bandë të shqiptarëve që ka kryer një sërë vjedhjesh nëpër shtëpitë e banorëve në Myko

Shërbimet e Postës së Policisë Manëz, falë informacionit të qytetarëve dhe reagimit në kohë, kanë bërë të mundur kapjen dhe ar

Një shqiptar është vënë në pranga në Riccione, Itali. Arrestimi i 25-vjeçarit me inicialet O.

Nga kërkimet e pandërprera të Policisë, orët e para të mëngjesit, është gjetur i mbytur autori i dyshuar i vrasjes së bashkësh

Pasditen e sotme, në rrugën “Komuna e Parisit”, një shtetase e moshuar rreth 85 vjeçe, është rrëzuar vetë në rrugë.

Pasditen e sotme, 36-vjeçarja Hazbije Kuka u qëllua thikë nga bashkëshorti i saj Ardiani dhe humbi jetën, ndërkohë që autori i krimit u l

Pasditen e sotme, 36-vjeçarja Hazbije Kuka u qëllua thikë nga bashkëshorti i saj Ardiani dhe humbi jetën, ndërkohë që autori i krimit u l