Lirohen dy mjekët që operuan vrasësin e biznesmenëve në Kurbin

13/07/2020 - 11:34

Gjykata e Apelit Tiranë, me trupë gjyqësore të kryesuar nga Ridvan Hado, ditën e sotme u ka dhënë lirinë mjekëve Viktor Marku dhe Besim Lama, të cilët mjekuan Eduart Lamajn.

Masa e sigurimit “arrest në burg” u ndryshua në “detyrim për paraqitje në policinë gjyqësore”.

Pavarësisht ndryshimit të masës, mjekët përmes avokatëve të tyre, do të bëjnë rekurs në Gjykatën e Lartë, ku do të kërkojnë revokimin e masës së sigurimit, e cila do t'i hapte rrugën pushimit të çështjes në ngarkim të tyre me pretendimin që fakti nuk përbën vepër penale.

Mjekët Besim Lama dhe Viktor Marku dyshohet se morën një shumë prej 10 mijë eurosh për të operuar Lamajn në një klinikë private pa e denoncuar. Në këto kushte policia i vuri në pranga për akuzat “moskallëzim krimi” dhe “veprime që pengojnë zbulimin e së vërtetës”.

Por avokatët mbrojtës të mjekut ortoped nga Lezha dhe kirurgut të Spitalit të Traumës pretendojnë se klientët e tyre nuk kishin dijeni se ai ishte vrasës i dyshuar.

Eduart Lamaj akuzohet për ekzekutimin e bizmeneve Paulin Gjergji dhe Bujar Likaj më 30 maj në një hotel të Kurbinit. Për ngjarjen është arrestuar dhe Ilir Xhepaj (Likaj), ndërsa mbeten në kërkim Elson Aliaj apo (Oltion Vlashi) dhe Klaudio Perkola.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një i ri nga Tirana ka përfunduar në pranga pasi u kap duke transportuar emigrantë të paligjshëm.

Policia e Vlorës ka ndaluar një 39-vjeçar të shpallur në kërkim dy ditë më parë pasi kanosi dy zyrtarë të Agjencisë Kombëtare të Bregdeti

Autoritetet policore italiane kanë arrestuar një shqiptar i shpallur në kërkim nga drejtësia që prej vitit 2003.

Vijon puna për parandalimin dhe goditjen e paligjshmërisë.

Ishte dënuar për vjedhje dhe gjykata i kishte dhënë masën e sigurisë “arrest shtëpie”, por adoleshenti nga Durrësi, nuk ka hequr dorë nga

Aksident me pasojë vdekjen është regjistruar mbrëmjen e djeshme në Manzë, ku ka ndërruar jetë një 58-vjeçare që po kalonte rrugën në këmb

Një 22-vjeçar është arrestuar ditën e sotme, pasi u kap që vendoste baste sportive, edhe pse një gjë e tillë është e ndaluar.

Policia Kufitare në Muriqan të Shkodrës ka arrestuar një person që kërkohej për llogari të drejtësisë italiane.

Një fabrikë e përpunimit të drurit dhe të prodhimit të paletave është përfshirë nga flakët në orët e para të mëngjesit të sotëm, ku janë