Mashtroi mbi 100 persona, arrestohet i riu

18/04/2015 - 19:13

18 prill 2015 - Një grup personash, të cilët mashtronin qytetarët se do t’u siguronin viza dhe vend pune në Rusi është zbuluar nga Seksioni për Krimin Ekonomik.
Policia arrestoi Hazbi Lushin, një nga personat e dyshuar si drejtues të kësaj skeme mashtrimi dhe shpalli në kërkim edhe dy të tjerë të dyshuar si bashkëpunëtorë të tij.

Denoncimi është bërë në muajin dhjetor të vitit të kaluar, kur rreth 6 persona kallëzuan të akuzuarin Lushi. Ai iu kishte premtuar punësim gjatë lojërave olimpike në Sochi, por pasi iu ka marrë paratë një pjesë e tyre nuk kanë shkuar kurrë në Rusi.

Sipas policisë dyshohet se grupi ka mashtruar mbi 100 persona, ku një pjesë e të cilëve janë dërguar në Rusi, por nuk kanë punuar asnjë ditë atje. Një pjesë e tyre ende nuk kanë mundur të kthehen për shkak të vështirësive financiare.

/Shqiptarja.com/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Arrestohet një 29-vjeçar, i cili ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane, për disa vepra penale.

Shkolla “Selman Daci” në fshatin Bubq po shembet pasi u dëmtua nga lëkundjet e tërmetit të 26 nëntorit.

Një 35-vjeçar i shpallur në kërkim nga drejtësia italiane ka përfunduar në prangat e policisë së Vlorës.

Policia e Fierit ka finalizuar operacionin e koduar “Rrjeta” duke arrestuar një 56-vjeçar të shpallur në kërkim nga autoritetet e Kosovës

Shtetasit Luan Beshaj, 72 vjeç, policia e Vlorës i ka vendosur në sekuestro preventive disa pasuri që kapin vlerën rreth 500 000 euro, që

163,000 litra naftë kontrabandë janë bllokuar në portin e Ravennas në Itali e cila vinte nga Shqipëria.

Ka ndëruar jetë  në spitalin e Shkodrës 63-vjeçarja Marije Leka, e cila mbeti e plagosur mbrëmjen e sotme në aksidentin e rëndë që ndodhi

Një aksident i rëndë ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Shkodër.

Ka shkuar në 7 numri i të arrestuarve për atentatin e ndodhur më 10 maj 2019 në zonën Lungomares, në Vlorë ndaj Inez Hajrullës.

Policia e Beratit ka arrestuar tre punonjës të IKMT-së për shpërdorim detyre.