Materiale ndërtimi kontrabandë, arrestohet i riu dhe dy doganierë të Morinës

12/06/2019 - 10:11

Një 29-vjeçar, banues në Shtiqen dhe dy punonjës të doganës së pikës kufitare të Morinës kanë rënë në prangat e policisë për kontrabandë mallrash.

Të arrestuarit janë shtetasit:

-G.Sh., 29 vjeç, banues në Shtiqen, Kukës.

-H. B., 59 vjeç, banues në Tiranë, me detyrë doganier në Doganën e Morinës.

-B. V., 47 vjeç, banues në Kukës, me detyrë doganier në Doganën e Morinës.

Siç bën me dije policia, "arrestimi i shtetasit G. Sh., u bë pasi, në aksin rrugor Morinë - Kukës nga shërbimet e DVP, është ndaluar automjeti tip “Iveko” fugon mallrash, me drejtues shtetasin e mësipërm, i cili kishte të ngarkuara 267 pako lëndë plastike (materiale ndërtimi), pa dokumenta shoqëruese".

Pas veprimeve hetimore rezultoi se ky shtetas ka hyrë nga PKK Morinë, pa kryer detyrimet doganore.

Ndërsa dy doganierët janë arrestuar, pasi duke qenë në detyrë, nuk kanë kryer veprimet për zhdoganimin e mallit.

Në cilësinë e provës materiale u sekuestrua mjeti së bashku me mallin.

Materialet për veprime të mëtejshme i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Kukës, për veprat penale “Kontrabanda me mallra të tjera” dhe “Kontrabanda nga punonjës që lidhen me veprimtarinë doganore”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një person ka humbur jetën mbrëmjen e sotme si pasonjë e një aksidenti te Unaza e Re.

“Veliera e cila u kap me 1 ton drogë në Greqi nuk kishte ardhur nga Shqipëria”.

Babai i 26-vjeçarit Indrit Çelaj, i cili ndërroi jetë mëngjesin e sotëm në spital, ka folur pas vrasjes së të birit me plumb në kokë, ndë

Policia greke ka kapur një velierë me mbi 1 ton drogë, e cila ishte nisur nga Shqipëria.

Policia e Shtetit njofton se ka ekstraduar një 32-vjeçar nga Amerika dhe një 21-vjeçar nga Gjermania.

Policia ka dhënë detaje të reja në lidhje me ngjarje e rëndë, ku një 26-vjeçar u plagos me plumb në kokë dhe për pasojë ndërroi jetë, tek

Trafik tejet i rënduar raportohet paraditen e sotme në autostradën Tiranë- Durrës, teksa radha e automjeteve që presin për të vijuar lëvi

Finalizohet një tjetër operacion në fushën e armëmbajtjes pa leje dhe krimit ndaj personit, falë bashkëpunimit me qytetarët.

Policia e Tiranës ka zbardhur ngjarjan e rëndë të ndodhur dje në "Myslym Shyri", teksa u qëllua me plumb në kokë 26-vjeçari Indrit Çelaj.