Mblidhte para për tërmetin, por në fund i mbante vetë, jepet vendimi për 30-vjeçarin

21/11/2020 - 12:27

Gjykata e Lezhës ka dënuar me 3 vite burg Arian Melin, i riu i cili mblidhte para për tërmetin e 26 nëntorit, por në fund i mbante vetë.

30-vjeçari u arrestua në dhjetor të vitit të kaluar, teksa kishte hapur një faqe me emrin “Rilindje” dhe në emër të kryeministrit Rama u bënte thirrje qytetarëve që të kontribuonin me vlera të caktuara për të prekurit nga tërmeti.

Ai arriti të mbledhë shuma të mëdha parash, kryesisht nga shtetasit kosovarë, në dy llogaritë private që kishte hapur me emrin e tij, llogari që pa arrestimit të Melit u bllokuan.

Për shkak të gjendjës së rënduar shëndetësore dhe ndërhyrjes kirurgjikale që do kryente në zemër prokurori Arben Agovi kërkoi pezullimin e dënimit, mbështetur në nenin 59 të Kodit Penal

Kërkesa u pranua nga gjyqtarja Ornela Naqellari e cila vendosi pezullimin e ekzekutimit të dënimit me burgim të mbetur pa vuajtur për të pandehurin dhe vënien e tij në provë për një periudhë prej 3 vitesh.

Kushti: I pandehuri nuk duhet të kryejë vepër tjetër penale dhe duhet të mbajë kontakte të rregullta me zyrën vendore të shërbimit të provës së vendbanimit të tij.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një person ka humbur jetën te rruga “Siri Kodra” në Tiranë. Ai është gjetur pa shenja jete në një magazinë.

Një shqiptar ka prodhuar një skenë filmash orët e vona të së dielës në Kakavijë duke përfunduar në prangat e policisë greke.

Sinan Idrizi, partneri i kompanisë Air Albania, i cili ishte akuzuar për mashtrim nga biznesmeni turk Adnan Polat, një nga ish-presidentë

Burrë e grua kanë mbetur të plagosur lehtë në Tiranë pasi në banesën e tyre shpërthu bombola e gazit.

Kanosi me armë zjarri kushëririn e tij, policia vë në pranga 41-vjeçarin. Mësohet se është sekuestruar një armë zjarri pistoletë.

Pesë punonjës policie në qarkun e Beratit janë pezulluar nga puna për shkak se nuk kanë zbatuar detyrën për kontrollin e territorit me që

Seksioni për Hetimin e Trafikut të Paligjshëm në Durrës ka arrestuar në flagrancë një person si dhe ka proceduar penalisht një person tje

Ekstradohet drejt Italisë Bujar Sejdinaj, i njohur ndryshe si "xhaxhai" i Ndraghetas. Sejdinaj u ekstradua dje drejt shtetit fqinj.

Detaje të reja dalin në dritë nga arrestimi i 24-vjeçarit në Kavajë, i cili kërcënonte një punonjës policie.

Dhunoi të motrën, por kur efektivët e policisë i trokitën në derë dhe i kontrolluan banesën, e gjetën me shkelje të tjera.