Minatorët protestë te kryeministria: Do futemi në grevë urie!

11/02/2019 - 11:11

Minatorët së bashku me disa anëtarë të sindikatës janë mbledhur sot në një protestë para godinës së kryeministrisë. Ata kanë kërcënuar me grevë urie nëse nuk do të merren në konsideratë kërkesat e tyre për miratimin e statusit deri me 22 shkurt.

"Futemi në grevë urie po nuk u miratua statusi. Do të futemi në grevë urie më datë 22 shkurt. Kemi 12 vjet që kërkojmë statusin", u shprehën minatorët.

Ata u shprehën se jeta e tyre ka hyrë në një "ferr të vërtetë" dhe për këtë parashtruan një sërë kërkesash si më poshtë:

"Të detyruar të ngremë zërin për të siguruar një jetë më të mirë për veten tonë dhe familjet tona, parashtrojmë kërkesat tona si më poshtë:

  1. Të miratohet statusi i minatorit;

  2. Të rriten pagat dhe të jepet leje vjetore me të drejtë page;

  3. Renta minerale t’i kthehet si e ardhur Bashkisë dhe të përdoret në Bulqizë;

  4. Të sigurohen kontrolle shëndetësore dy here ne vit dhe pa pagesë, duke pasur parasysh se minatorët vuajnë nga sëmundje profesionale. Gjithashtu minatorëve tu rimburohen ilaçet 100%;

  5. Paga minimale e punëtorëve të cilët punojnë në minierat e nëntokës të mos jetë më poshtë se shuma 70 mijë lek të reja;

  6. Të përmirësohen kushtet e punës."

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Dy motra në Dibër kanë ushtruar dhunë dhe kanë kanosur nusen e vëllait të tyre të moshës 28 vjeçe.

Vijojnë kontrollet në ambiente të ndryshme, për të evidentuar dhe goditur ushtrimin e aktivitetit të paligjshëm të lojërave të fatit.

Kapet dhe ndalohet një shtetase nga Durrësi, e shpallur në kërkim për veprën penale "Mashtrimi".

Është ekstraduar nga Vjena, një shtetas i dënuar me burgim të përjetshëm.

Një grabitje me armë ka ndodhur mbrëmjen e së hënës në banesën e dy të moshuarve në qytetin e Korçës.

Mbrëmjen e kësaj të hëne janë sekuestruar 55 kg marijuanë në kufirin greko-shqiptar.

Marsida Qatja e ftuar në “Open” ka rrëfyer edhe njëherë gjithë ngjarjen e ndodhur në Kavajë disa ditë më parë, ku humbi jetën 41-vjeçari

Një aksident tragjik u ka marrë jetën dy adoleshentëve në SHBA, ndërsa një i tretë ka mbetur i plagosur.

Ditën e djeshme. dy shqiptarë ranë në prangat e policisë italiane, nën akuzën e trafikimit të drogës.