Misteri me erën e fotoksinës, dyshohet se çiftin e sapomartuar mund ta kenë vrarë

13/12/2019 - 16:37

Detaje të reja të reja kanë dalë nga helmimi i çiftit nga Librazhdi. Burime për Dosja.al bëjnë me dije se dyshohet se Olsi dhe Rezarta Hajdari mund të jetë helmuar.

Sipas ekspertizës mjeko-ligjore, dy të rinjve u vinte aroma e fotoksinës, ndonëse në dhomën ku u gjetën nuk kishte asnjë ambalazh apo send me të cilën mund të ishte mbajtur lënda helmuese para konsumit. 

Mjekët bëjnë me dije se sasia e fotoksinës në trupat e të rinjve është e madhe, dhe mendohet se ajo mund t’u jetë futur në ushqim ose në pije. Kjo pasi nëse në rastin që lënda helmuese pihet pa shoqërues era e saj nuhatet menjëherë, ndërsa kur ajo shoqërohet me një pije, apo ushqimi, era e saj fillon dhe ndjehet pas disa orësh. Ka qenë trupi i vajzës ai që ka filluar të mbajë erë në morgun e Elbasait, duke u zgjidhur kështu “misterin” e helmimit mjekëve. 

Ka qënë pikërisht ky detaj ai që ka ngritur dyshimet se çifti nuk është vetëhelmuar, duke shtuar faktin se nga familjarët u raportua se të rinjtë nuk kishin konflikte me njëri-tjetrin dhe as më pjesëtarë të tjerë të familjes.

Ndërkohë paraditen e sotme Policia e Shtetit ka shoqëruar në Komisariatin e Librazhdit familjarë të çiftit Hajdari. Mësohet se ata janë marrë në pyetje për dijeninë e tyre për helmimin dhe shkaqet që detyruan çiftin t’i japë fund jetës.

Olsi dhe Rezarta Hajdari dyshohet se vendosën të vetëhelmoheshin një ditë më parë në banesën e tyre në Xhyrë të Librazhdit. 19-vjeçarja Rezarta u gjet e pajetë në shtëpi, ndërsa Olsi, 27 vjeç, ndodhet në gjendje kritike në spitalin e Librazhdit.

Arsyet dhe rrethanat e kësaj ngjarjeje të rëndë që i ngjason historisë së Romeos dhe Zhuljetës, nuk dihen ende.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Dy persona, babë e bir, janë plagosur me thikë gjatë mbrëmjes së sotme në fshatin Larushk të Fushë-Krujës.

Një ngjarje e rëndë raportohet të ketë ndodhur pak më parë në Fushë-Krujë, ku janë plagosur babë e bir nga një person ende i paidentifiku

Një 79-vjeçar në Mat ka humbur jetën nga asfiksia. Ngjarja ka ndodhur në fshatin Pujkë, ku shtetasi H.

Një shqiptar në Itali përfundon në gjendje të rëndë shëndetësore në spital.

Një aksident me vdekje ka ndodhur sot rreth orës 16:00, në aksin rrugor pranë fshatit Fushë Dukat, ku ka humbur jetën shtetasi R.

Policia ka arrestuar administratorin e një firme ndërtimi, pasi një 55-vjeçar humbi jetën ditën e djeshme gjatë punës.

Ky është 27-vjeçari që u ekzekutua këtë të diel në Shkejzë të Vaut të Dejës, shtetasi Gjin Boriçi (Ndoji).

Policia e Pogradecit arrestoi sot Mariglen Topuzin, një nga autorët e ngjarjes së djeshme në hotel “Voloreka” në Pogradec.

Pas vrasjes me plumb në kokë të Gjin Ndojit në Vaun e Dejës, person me precedent të theksuar kriminal, siç bëri me dije policia, mësohen

Policia e Beratit ka ndëshkuar me nga 1.000.000 lekë gjobë, pronarët e dy restoranteve, pasi u konstatuan duke ushtruar aktivitet në kund