Plagosi 43-vjeçarin në sy të fëmijëve pas konfliktit për pronën, gjykata lë në burg autorin

04/12/2020 - 10:28

Gjykata e Lezhës ka vendosur arrest me burg për Gjergj Gjinin i cili pak ditë më parë plagosi me armë zjarri Hil Gjinin në fshatin Balldre të Lezhës.

Në seancën e zhvilluar me dyer të mbyllura autori 69-vjeçar mësohet të ketë thënë se ka pasur konflikte të vazhdueshme me Hil Gjinin, por i kishte zënë pritë për ta trembur, pa pasur qëllim që të qëllonte me armë ndaj tij.

Ndërsa avokati i 69-vjeçarit Petrit Mhilli kërkoi një mase më të butë ndaj klientit të tij me pretendimin se ka probleme shëndetësore me zemrën.

Por kërkesa e palës mbrojtëse nuk u mor parasysh nga gjykata e cila referuar provave të paraqitura nga prokuroria Arben Agovi e cilësoi të ligjshëm arrestimin e tij, duke vendosur masën e sigurisë arrest me burg. Ndërkohe vendimi i Gjykatës së Lezhës pritet në ankimohet nga pala mbrojtëse në Gjykatën e Apelit në Shkodër.

Ngjarja ka ndodhur mëngjesin e të martës në sy të 4 fëmijëve së Hilë Gjinit, pasi ky i fundit po i çonte për në shkollë. Dy prej fëmijëve, një nga ata me vonesë të folurit kanë qëndruar në makinë, kurse dy të tjerët me mamanë kanë bllokuar 69-vjeçarin.

Plagosja është kryer me një pushkë, armë kjo që është sekuestruar nga policia. Sipas policisë, ngjarja ndodhi për motive pronësie.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjykata e Tiranës ka lënë në burg Alban Gurin, shoferin që aksidentoi për vdekje 10 vjeçaren në rrugën “Njazi Meka” në kryeqytet.

Policia ka arrestuar dy persona në sajë të operacionit “Gruda”.

Një 39-vjeçar ra në prangat e policisë së Tiranës, pasi kanosi me armë zjarri një person.

Një incident ka ndodhur mëngjesin e sotëm në kryeqytet, ku ka pasur rrjedhje gazi në një shkollë dhe 4 nxënës kanë përfunduar në spital.

Policia e Durrësit njofton se ka bërë arrestimin e 27-vjeçarit A.

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në Afganistan, ku ka ndërruar jetë një ushtar shqiptar që ishte me mision.

Dy shpërthime të fuqishme janë ndjerë në zonën e Lezhës rreth orës 19:40 dhe 19:41 minuta. Raportohet së shpërthimet janë ndjerë në Shëng

Një person humbi jetën mbrëmjen e sotme në mënyrë tragjike në aksin Milot-Thumanë, ndërsa motori me të cilin lëvizte u godit nga një auto

Sanitarja Tire Alldervishi i është drejtuar Gjykatës së Apelit për të kërkuar zbutje të masës së sigurisë.

Efektivët e Komisariatit të Policisë Tropojë, në vijim të punës për lokalizimin dhe kapjen e personave të shpallur në kërkim, në bazë të