Po kalonte tre shqiptarë në kufirin anglez, gjykata dënon 53-vjeçaren

11/12/2019 - 13:39

Tentativa për të kontrabanduar tre shqiptarë në Britaninë e Madhe i ka kushtuar shtrenjtë një 53-vjeçareje angleze.

Jackie Willis nga Feltham u dënua me 6 muaj burg dhe 2 vite për të mos shkelur në Francë. Ajo tentoi të kalonte shqiptarët e mitur në anën tjetër të kufirit duke i futur në bagazhin e makinës së saj, por përfundoi në prangat e policisë britanike.

Shqiptarët do të kalonin nga Calais në Dover përmes tunelit nënujor. Avokatja e saj, sqaroi se Jackie i ishin ofruar 9 mijë paund në total nga një trafikant për të transportuar shqiptarët dhe shuma e madhe e parave e ka tunduar.

Megjithatë, Willis i duhet të kalojë gjysëm viti pas hekurave të burgut. Në fillim të këtij muaji, tre burra britanikë u burgosën për trafik njerëzor pasi kontrabanduan tre adoleshentë vietnamezë dhe një të ri në Britani nga Franca.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një operacion blic për goditjen e veprimtarive kriminale është duke u zhvilluar në qytetin e Elbasanit.

Një aksident i rëndë ndodhi këtë mbrëmje në fshatin Voskopojë të Korçës, ku i plagosur mbeti një i ri.

Gjashtë persona kanë rënë në pranga, pasi akuzohen se po tentonin të fusnin në Shqipëri fibra kancerogjene të quajtura ndryshe si Amiant.

Një 19-vjeçar shqiptar, Osvaldo Kenka ka ndërruar jetë, teksa ndodhej në klasë pasi ndjeu një shtrëngim në kokë, qafë dhe në gjoks.

Një aksident është regjistruar mbrëmjen e sotme në qytetin e Korçës. Ngjarja ka ndodhur në afërsi të segmentit të Voskopojës.

Policia ka arrestuar dy vëllezër në Lezhë pasi kanë goditur për shkak të detyrës punonjësit e Policisë Bashkiake.

Një 36-vjeçar shqiptar është arrestuar në Holandë teksa po udhëtonte me tren në linjën Breda-Roterdam.

Zbulohet emri i shqiptarit të arrestuar dy ditë më parë në Itali, i akuzuar për trafikun e 120 milionë eurove kokainë.

Arrestohet në flagrancë nga Policia Rrugore 46-vjeçari, i cili duke drejtuar mjetin e punës zetor, ka aksidentuar një këmbësor të mitur.

Goditet një tjetër rast i shpërndarjes së drogave të forta në doza të vogla në Durrës, arrestohet në flagrancë 21-vjeçarja, e cila u kap