Po trafikonin kokainë me vlerë 3 mln euro, “fundoset” grupi i shqiptarëve në Itali

09/10/2019 - 17:44

Tre shqiptarë janë prangosur nga policia në Bolzano të Italisë. Ata u ndaluan në autostradën ndërkombëtare A22 që lidh Italinë me Zvicrën, ndërsa u zbuluan duke transportuar me mjetet e tyre rreth 12 kg kokainë, sasi të cilën trafikantët shqiptarë e kishin ndarë në disa pako.

Sipas mediave fqinje, shqiptarët e arrestuar janë të moshave 23, 29 dhe 39 vjeç, por identiteti i tyre nuk bëhet me dije. Të tre shqiptarët po udhëtonin në qytetin e Bolazanos me dy makina të ndryshme.

Gjatë kontrolleve në makinën e 23-vjeçarit u gjetën 9 pako me kokainë të vendosura në një pjesë të modifikuar në fund të makinës, kurse sasia tjetër u gjet e fshehur në makinën ku udhëtonin 29 dhe 39-vjeçari. Sipas përllogaritjeve paraprake, vlera e drogës në tregun e zi do të kapte shifrën e 3 milionë eurove. Mediat theskojnë se burmi i lëndës narkotike dyshohet të jetë Holanda.

Tre të arrestuarit aktualisht ndodhen në burg në Bolzano. Sipas analizave të bëra, sasia e kokainës e sekuestruar ka një pastërti prej 80%.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një ngarkesë prej 108 kg marijuanë është kapur në kufirin greko-shqiptar, saktësisht mes Kakavijës dhe zonës së Kallpaqit në Greqi.

Një person ka qëlluar me armë zjarri mesditën e sotme në qytetin e Vlorës.

Godet punonjësin e policisë, arrestohet një 41-vjeçar nga Tirana.

Zbardhet dëshmia e 29-vjeçarit Noel Disha, autorit të vrasjes së 28-vjeçarit Vilson Tafçiu, mbrëmjen e 20 janarit në “Astir”, në një ndër

Specialistët e Qarkullimit Rrugor në Drejtorinë Vendore Durrës, në vijim të punës për parandalimin e aksidenteve rrugore dhe ndëshkimin e

Policia e Tiranës ka arrestuar një shtetas francez, të shpallur në kërkim ndërkombëtar për vrasje. T.

Një aksident i frikshëm është shënuar mëngjesin e sotëm në një rrugë rurale të Lushnjes.

Është dorëzuar në Policinë e Tiranës autori i vrasjes së ndodhur mbrëmjen e së hënës te "Astiri", Noel Dishi.

Një 34- vjeçar me inicialet F.T, është arrestuar sot në Tiranë pasi vodhi në një automjet në zonën e ‘Komunës së Parisit’ dy telefona ‘Ip

Një 40-vjeçar shqiptar ka humbur jetën në një aksident tragjik të ndodhur në qytetin e Selanikut në Greqi.