Po transportonin disa shqiptarë me furgon, dënohen babë e bijë në Britani

14/06/2018 - 12:23

Një baba së bashku me vajzën e tij janë dënuar me burg, pasi tentuan të trafikonin 9 persona, 8 prej të cilëve shqiptarë në Mbretërinë e Bashkuar me një furgon kampingu.

Baden Williams, 47 vjeç dhe vajza e tij Latasha Perry, 27 vjeçe u shpallën fajtorë për krijimin e kushteve për emigracion të jashtëligjshëm, Williams u dënua me 5 vjet dhe 6 muaj burg, ndërsa vajza e tij u dënua me 4 vjet heqje lirie.

Babë e bijë u ndaluan më 1 maj 2017 në një zonë kontrolli në Coquelles të Francës, përpara se të futeshin në tunel. Williams ishte në timon, ndërsa Perry qëndronte e ulur në anën e pasagjerit. Ata pretenduan se po riktheheshin nga një fundjavë e gjatë, të cilën e kishin kaluar në veri të Francës.

Kur oficerët kontrolluan furgonin, zbuluan 9 persona, 8 shqiptarë (7 burra dhe një grua), si dhe një turk. 4 ishin fshehur në zonën ku flihet, direkt mbi kabinën e shoferit, ndërsa 5 të tjerët ishin futur në një dollap magazinimi në fund të furgonit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një 24-vjeçar ka rënë në prangat e policisë, pasi u kap me një sasi droge, që e kishte bërë gati për shitje.

Policia e Elbasanit ka dhënë një informacion zyrtar në lidhje me ngjarjen që ndodhi sot pranë stadiumit, ku është qëlluar me armë ndaj nj

Një makinë është qëlluar me armë zjarri mesditën e sotme në qytetin e Elbasanit.

Gjashtë të burgosur kanë rezultuar pozitivë me koronavirus në burgun e Fushë-Krujës.

Një 32-vjeçar nga Kukësi ka goditur me thikë motrën e tij dhe e ka dhunuar.

Seksioni i Hetimit të Trafiqeve në DVP Gjirokastër, në bashkëpunim me Policinë Kufitare dhe shërbimet e FRONTEX-it, ka organizuar dhe fin

Një 65-vjeçar në Kavajë është arrestuar nga policia, pasi i është gjetur në banesë një armë zjarri me silenciator.

Një ngacmim seksual ka ndodhur mes dy personave me probleme mendore në Durrës.

Shërbimet e Komisariatit të Policisë Durrës, në vijim të punës për kapjen e personave në kërkim dhe vënien e tyre para përgjegjësisë pena

Një person ka humbur jetën te rruga “Siri Kodra” në Tiranë. Ai është gjetur pa shenja jete në një magazinë.