Policia italiane i ngre kurth shqiptarit të kërkuar në Shqipëri për trafik droge

11/02/2019 - 17:09

Një 37-vjeçar shqiptar u arrestua nga policia italiane në Trenzano, pasi rezultonte në "listën e zezë" të autoriteteve shqiptare të drejtësisë.

Mediat lokale italiane shkruajnë se shqiptari i cili jeton në Trenzano, kishte një leje qëndrimi të vlefshme,  megjithëse ndaj tij kishte një urdhër-arresti evropian.

Shqiptari rezulton i dënuar me 8 vite burg nga autoritetet shqiptare të drejtësisë për trafik droge.

Karabinierët po hetonin për një periudhë të gjatë për të kapur të dyshuarin, derisa të dielën u ngrit një "kurth" ndaj tij.

Një patrullë policie u vendos afër shtëpisë së tij për të vëzhguar ndonjë lëvizje të dyshimtë.

Ata më pas hynë në apartament, ku shqiptari ishte në praninë e anëtarëve të familjes dhe të afërmve.

Tentativa për arratisje

Duke pikasur praninë e policisë, shqiptari u përpoq të largohej me nxitim nëpërmjet një shkalle lëvizëse të vendosura në ballkon jashtë dhomës së gjumit.

Nga aty, ai do të largohej nëpër fushat përreth duke shpëtuar, por policia kishte menduar edhe këtë skenar.

Forcat e rendit ishin pozicionuar edhe jashtë ndërtesës, duke mos i lënë asnjë shteg shqiptarit. Pas arrestimit, ai është dërguar në burg.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Prokuroria italiane fillimisht kërkoi burgim të përjetshëm për Xhevdet Mehmetin, shqiptarin që vrau gruan e tij në maj të 2018-s në Piace

Një godinë 3-katëshe është përfshirë nga zjarri në lagjen "Ali Demi" në Tiranë.

Është gjetur sërish një tjetër predhë në Pukë nga punonjësit e shërbimeve të bashkisë.

Një i burgosur për përndjekje, i ka dhënë fund jetës duke u vetëvarur në qelinë e burgut në Bradashesh të Elbasanit.

Arkivoli i Klisman Gjinit u transportua në heshtje.

Tre shqiptarë kanë përfunduar në prangat e policisë italiane, pasi akuzohen për mbi 100 raste vjedhjesh e grabitjesh.

Ndalohet nga Policia postieri i Postës së Pogradecit, për veprat penale “Shpërdorimi i detyrës” dhe “Falsifikimi i dokumenteve”.

Ekspertiza greke ka dalë në përfundimin se 48-vjeçari Mirash Luli nga Lezha, që u gjet i vdekur në Selanik më 17 shkurt, nuk u vra nga dj

Një makinë është përfshirë nga flakët në qytetin e Kavajës.

Një 51-vjeçar nga qyteti i Beratit ka rënë në prangat e policisë.