Refuzoi kontrollin e makinës, arrestohet shqiptari me 7 kg kokainë me vete

12/06/2019 - 17:10

Shtatë kilogram kokainë e pastër që do të jepnin mbi një milion euro nëse do të dilnin në treg janë sekuesrtuar nga Guardia di Finanza, në portin Isola Bianca pas ankorimit të një anije që vinte nga Livorno.

Guardia di Finanza e konsideron operacionin në Olibia një nga rezultatet më të mëdha të realizuara nga policia në këtë vend.

Ushtria arrestoi një 28-vjeçar shqiptar dhe e denoncoi partneren e tij, të lindur në Rumani, 23 vjeç, e cila tashmë është liruar. Mediat italiane bëjnë me dije se çifti i ri u përpoq t’i shmangej kontrollit të makinës në doganën e portit.

Ata u ndaluan dhe makina u kontrollua me ndihmën e qenve të drogës, të cilët menjëherë gjetën disa gram drogë.

Policia thelloi komtrollin në makinë duke zbuluar në fund të makinës, një hapje mekanike të formuar ndërmjet sediljeve të pasme dhe hapësirës për strehimin e rrotave rezervë.

Aty u gjetën të paketuara në pako dhe të mbuluara me sapun të thatë të lëngët, e cila duhej të mbulonte erën e drogës, 7 kg kokainë me cilësi të lartë që mund të kishte prodhuar mbi një milion euro një herë të prerë dhe të shitur në treg. Përveç drogës, gati dy mijë euro u konfiskuan në para të gatshme.

Në muajt e fundit, aktiviteti i kontrollit në portet dhe aeroportet në Sardenjën veriore ka lejuar konfiskimin e mbi 37 kg drogave të rënda të kokainës, rreth 12 kg hashash dhe marijuanë, si dhe 2 kg heroinë, që kanë çuar në arrestimin e 13 personave.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Dy emigrantë të paligjshëm shqiptarë me banim në Angli janë arrestuar për posedim të lëndëve narkotike.

Një person është plagosur me armë zjarri mbrëmjen e së premtes.

Një kalimtar, i cili po kalonte rrugën është goditur për vdekje në autostradën Tiranë-Durrës.

Falë bashkëpunimit midis Interpol Tirana dhe homologëve, janë ekstraduar drejt vendit tonë dy shtetas të dënuar për vrasje.

Një mjek në Lezhë është dënuar me një vit burg i konvertuar me dy vite shërbim prove, për veprën penale neglizhencë në trajtimin mjekësor

Ka rezultuar fals alarmi për bombë mëngjesin e sotëm në afërsi të sheshit 'Skënderbej", pasi një çantë e braktisur u gjet dhe shkaktoi pa

Policia e Krujës ka kapur dhe ndaluar një 62-vjeçar të kërkuar për veprimtari kriminale në fushën e narkotikëve.

Alarm për bombë te bulevardi "Zogu i Parë" në Tiranë. 

Më 20 maj të këtij viti, trupi i pajetë i një personi doli në një kanal në Lievegem të Belgjikës.

Policia e Lezhës ka finalizuar një operacion për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e shpërndarjes së drogave të forta duke arre