RENEA blindon Gjirokastrën, arrestohet vrasësi i kushëririt

12/12/2019 - 10:06

Forcat RENEA kanë arrestuar Enrik Llukën në Gjirokastër i cili ishte shpallur në kërkim pasi akuzohet për vrasje dhe ishte dënuar me 35 vjet burg në mungesë. Aksioni për arrestimin e këtij personi është finalizuar mëngjesin e sotëm, kur RENEA dhe policia e Gjirokastrës kanë rrethuar banesën e Enrik Llukës në afërsi të Urës së Subashit dhe më pas kanë bërë edhe arrestimin e tij. Enrik Llukës i janë gjetur në banesë një snajper prodhim rus si dhe disa municione.

Enrik Lluka dyshohet se është autor i një krimi të ndodhur në mars të 2016-s në kthesën e fshatit Andon Poçi në aksin rrugor Gjirokastër-Tepelenë në afërsi të fshatit Shtëpëz, ku i vrarë mbeti Dorian Lluka, 29 vjeç dhe u plagos Birbil Lluka, 31 vjeç, banues në Gjirokastër, të afërm të të arrestuarit.

Konflikti ka nisur në lokalin e Dasho Alikos, ish-kryekomunarit të Lazaratit që ndodhet në rrugën Nacionale në Gjirokastër. Dy vëllezërit Dorian dhe Birbil Lluka bashkë me dy persona të tjerë kanë rrahur në ambientet e jashtme të lokalit Enrik Llukën. Pas konfliktit dy vëllezërit janë larguar me makinën e tyre. Më pas Enrik Lluka i ka marrë pistoletën shokut të tij Emiljano Vockës dhe i ka ndjekur nga pas me makinë kushërinjtë e tij dhe më pas ka qëlluar ndaj tyre duke lënë të vdekur Llukën dhe duke plagosur rëndë vëllain e tij.

Dyshohet se konflikti mes kushërinjve ka ndodhur për motive pronësie  dhe për një borxh mes tyre. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një person dyshohet se është marrë peng në Kamëz gjatë një konflikti të çastit mes disa personave.

Policia e Vlorës ka ndaluar një grup relativisht të madh refugjatësh.

Qazim Marku, 23 vjeç dhe Eugert Merizaj, 28 vjeç, janë shpallur në kërkim nga policia britanike për vrasjen e një ish-snajperisti kurd, t

Në orën 23:30 të mbrëmjes së djeshme disa persona të maskuar kanë hyrë me forcë në banesën e shtetasit F.G në fshatin Marinaj të Librazhd

Prokuroria shqiptare i kthen pronarit jahtin e mbetur në ujërat shqiptare pas zhdukjes së kapitenit turk Sezgin Yavuz, në fund të verës n

Policia italiane ka arrestuar një shqiptar, pasi u kap me pistoleta, pushkë dhe heroinë. Mësohet se shtetasi me origjinë shqiptare, emri

Një aksident sapo ka ndodhur në autostradë, në drejtimin Durrës-Tiranë ku dy automjete janë përplasur me njëra tjetrën.

Mediat lokale italiane informojnë se një 63-vjeçar shqiptar humbi jetën gjatë një aksidenti rrugor në Rimini.

Sekuestrohen 13 kg kanabis në Himarë. Në pranga ka rënë 26-vjeçari K.

Një person ka humbur jetën nga një aksident i rëndë i ndodhur në aksin Lezhë-Shkodër, pranë fshatit Piraj.