Shkatërrohet grupi kriminal, dyshohet se armët ishin importuar nga Shqipëria

15/09/2019 - 13:04

Pas ndalimit të një kamioni me municione dhe armë në Greqi, është shkatërruar një grup kriminal. Në sajë të operacionit policor, i cili kishte për qëllim çmontimin e veprimtarisë së paligjshme të grupit kriminal të angazhuar në import, trafikim të armëve dhe municioneve, u vunë në pranga 16 persona. Mediat greke raportojnë se 11 prej të ndaluarve janë grekë dhe 5 të huaj, ndërsa ata akuzohen për pjesëmarrje në një grup kriminal aktiv.

Sipas hetimeve, autorët kishin importuar nga Shqipëria armë lufte dhe municioni, ndërsa grupi përbëhej nga dy “bërthama”.

Sipas ELAS, ishte grupi shqiptar, i përbërë nga anëtarë që duke vepruar në nëngrupe të veçanta, ishin përgjegjës për grumbullimin e numrit të kërkuar të municioneve dhe grupi i Kretës. Armët dhe municionet transportoheshin me një kamion, që drejtohej nga 59-vjeçar dhe një pasagjer 54-vjeçar. Mendohet se armët mund të kenë dalë nga mali, duke përdorur kullotat në pronësi të pasagjerit.

Hetimi policor tregoi se nga nëntori i vitit 2018 e deri më sot, ky grup kriminal kishte kryer katër importe të një numri municionesh të pacaktuar nga Shqipëria.

Dje në Chania, u kontrollua një kamion, pasi u zhvendos nga një anije, ku u gjetën dhe konfiskuan: Katër kallashnikov, gjashtë kallashnikov, 122.566 kallashnikov dhe dy pushkë. Hetimet e policisë u zhvendosën në banesat e të arrestuar. Kështu gjatë kontrollit të ushtruar në shtëpinë e një e 55-vjeçaritnë Thesprotia dhe 64-vjeçarit në Kozani u gjetën një armë zjarri, një mori pajisjesh telefonike celulari dhe karte telefonike dhe një armë gjahu.

Në shtëpitë e 31-vjeçarit dhe 42-vjeçarit (në Rethymnon): fishekë të llojeve dhe të kalibrit të ndryshëm, njëzet bomba, dy xhepa pistoletë, kuti pastrimi, një shumëllojshmëri të pajisjeve të kartave të telefonit celular dhe të pushkëve. Sipas njoftimit, një hetim policor zbuloi se përfitimi i paligjshëm financiar që anëtarët e grupit kriminal kishin nga trafikimi i paligjshëm i municioneve vlerësohet në 232,000 €.

Hetimi paraprak bëhet nga Divizioni i Krimit të Organizuar i Drejtorisë Rajonale të Policisë Kretë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Policia e Shkodrës ka arrestuar një person të dyshuar si autorin e vrasjes së 55-vjeçarit Lazër Arraj, një ditë më parë në Dukagjin.

Një 26-vjeçar ka rënë në prangat e policisë, i cili ishte në kërkim për vjedhje me dhunë.

Gjykata e Apelit Vlorë ka lënë në burg Mihal Kokëdhimën, i cili u bë i njohur pas sherrit me turistët spanjoll të cilët i terrorizoi duke

Qëlloi në ajër me armë zjarri, banorët lajmëruan Policinë në 112.

Është gjendur në banesë pa shenja jete një 30-vjeçar nga Ksamili. Kanë qenë familjarët, të cilët kanë gjetur në banesë të vdekur Ervis Or

Katër persona raportohet se janë plagosur si pasojë e një aksidenti që ka ndodhur mbrëmjen e kësaj të hëne.

Policia prangos një shtetas me qëllim ekstradimi drejt Italisë.

Një vrasje me armë zjarri ka ndodhur mesditën e sotme në Malësinë e Shoshit në Shkodër.

Një aksident me një person të plagosur ka ndodhur pak më parë në qytetin e Durrësit.

Është shtyrë seanca për vendimi ndaj Marjana Çmetës, e cila më 30 prill 2018 në Kamëz vrau vjehrrën e saj, duke i dhënë të pijë fotoksinë