Shqiptarët rrjepin tre kompani gjermane, në një ditë vjedhin mbi 21 mijë €

17/07/2019 - 11:42

Përdorimi i gati 19 numrave telefonikë shqiptarë, me anën e të cilave janë kryer 1699 thirrje në drejtim të Gjermanisë, ka sjellë vjedhjen e një vlere financiare prej 21 mijë e 192 euro nga disa operatorë shqiptarë që punojnë në një kompani private telekomunikacioni në Shqipëri. Prej muajit qershor prokuroria e e Tiranës ka nisur hetimet për këtë rast të mashtrimit kompjuterik, me qëllim identifikimin e personave që kanë kryer këtë vjedhje.

Çështja ka marë indicie në Gjermani, pasi ka qenë prokuroria e Bamberg, ajo që ka zbuluar rastin e vjedhjes së eurove nëpërmjet një skeme tepër të sofistikuar në internet. Nisur nga kjo situatë prokurorët gjermanë kanë kërkuar ndihmën e prokurorëve të Tiranës, pasi kanë konstatuar se personat që kanë arritur të vidhnin kompanitë gjermane, ushtronin detyrën e tyre pranë një kompanie telekomunikacioni në Shqipëri.

Sipas dosjes hetimore, që ka mbëritur nga Gjermania në prokurorinë e kryeqytetit, autoritetet gjermane janë duke proceduar për veprën penale "Mashtrimi kompjuterik",për shkak se persona të panjohur kanë arritur nëpërmjet mjeteve elektronike, qasje në sistemin telefonik të kompanive të dëmtuarve, “HäuBler&Partner”, kompani konsulente tatimore, Helmut Ëahn-Steuerberater si dhe të dëmtuarit “Gevas Softëare GmbH”.

Nga të dhënat hetimore rezulton se brenda një dite 21 tetor 2018, janë kryer 1699 thirrje të cilat janë iniciuar dhe mbyllur nga autor të panjohur të përcjella në numra të ndryshëm të një operatori telefonik shqiptar, duke rezultuar në faturat e telefonit të personave të dëmtuar një vlerë prej 21.192,90 Euro.

/Shqiptarja.com 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Policia ka arrestuar një 31-vjeçar, i cili ishte shpallur në kërkim, pasi ishte dënuar me një vit burg në mungesë nga Gjykata e Fierit.

Një 55-vjeçar ka gjetur vdekjen pas një aksidenti rrugor në Farkë të Vogël.

Një 68-vjeçare ka humbur jetën Zharrëz në Fier.

Policia e Tiranës ka goditur një tjetër rast të shpërndarjes së lëndëve narkotike në doza të vogla.

Gjykata e Krimeve të Rënda ka nisur procesin gjyqësor ndaj shtetasit, Apostol Kosta, i cili dy vite më parë ekzekutoi me armë kushërinjtë

Një banesë është përfshirë nga flakët tek ish-rajoni i Policisë në Durrës.

Një aksident i katërfishtë ka ndodhur mëngjesin e kësaj të marte te Rruga e Durrësit në Tiranë.

Mediat britanike raportojnë se dy shqiptarë janë dënuar me burg pasi në shtëpinë e tyre policia zbuloi 100 bimë kanabis sativa.

Një shpërthim me tritol ka ndodhur gjatë natës në oborrin e një banesë në rrugën “Mujo Ulqinaku” në Kamëz.

Një 46-vjeçar është shpëtuar nga policia, i cili në gjendje të rënduar psikologjike është mbyllur brenda në banesë duke i vënë zjarrin kë