Trafik droge nga Holanda, shkatërrohet banda e shqiptarëve në Milano

20/09/2019 - 10:47

Goditet një bandë trafikantësh droge, e përbërë nga shtatë shqiptarë dhe 1 italian, që trafikonin në Milano heroinë dhe kokainë nga Holanda.

Urdhër-arrestet u lëshuan nga prokurori i Komos, me akuzat për trafik droge dhe armëmbajtje pa leje.

Nga tetë të dyshuarit, nga të cilët shtatë janë shqiptarë dhe një italian, katër ishin tashmë të arrestuar për një akuzë tjetër.

Të dyshuarit akuzohen për trafikimin në sasi të mëdha të heroinës dhe kokainës, kryesisht nga Holanda. Banda trafikonte drogën në provincat e Como, Monza Brianza, Milano, Varese dhe Rimini nga dhjetori 2017 deri në shkurt 2018.

Anëtarëve të bandës iu sekuestruan edhe dy pistoleta me dy mitralozë.

Hetimi, i cili gjithashtu përdori edhe përgjimet ambientale brenda makinave të të dyshuarve, është vazhdimi i hetimeve të shtatorit 2018 që çoi në arrestimin e 23 personave, përfshirë 22 burra shqiptarë dhe një grua rumune, të akuzuar për shfrytëzim prostitucioni ndaj më shumë se 25 vajzave kryesisht me kombësi shqiptare dhe atyre nga Evropa Lindore.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një godinë disakatëshe mori flakë në zonën e Komunës së Parisit në Tiranë.

Në 24 orëve të fundit janë vënë në pranga 15 shtetas, njëri prej të cilëve ishte shpallur në kërkim, si edhe janë proceduar penalisht 3 s

Një subjekt në Shijak është gjobitur me 20 milionë lekë gjobë pasi derdhte mbetjet e përpunimit të qumështit në ambient të hapur.

Policia e Durrësit arrestoi sot një 55-vjeçar, organizator dhe posedues i 38 kg heroinë e kapur në port më 17 maj.

Operacioni për zbardhjen e plotë të tentativës për trafikim të drogave të forta, në kuadër të të cilit, dy javë më parë, në Port Durrës,

Pas më shumë se një viti pas tentativës për vjedhjen me armë të një pike karburanti në Durrës, janë kapur dhe ndaluar 2 nga autorët e shp

Një person ka rënë në prangat e policisë ditën e sotme në Pogradec, pasi akuzohet se ka kamosur për shkak të detyrës një polic.

Të shtëna me armë zjarri janë regjistruar në Kamëz pak momente më parë. Një person ka dalë në qendër të Bashkisë dhe ka hapur zjarr.

Tre të rinj janë arrestuar nga policia në Tiranë në kuadër të operacionit “Pirateria” për goditjen e rasteve të piraterisë së të drejtave

Goditen dy raste të shfrytëzimit për prostitucion dhe të mbajtjes së lokaleve për prostitucion.