U strehua në Shqipëri, kapet varsësi francez i rrezikshëm, pjesë e një grupi kriminal

24/01/2020 - 09:19

Policia e Tiranës ka arrestuar një shtetas francez, të shpallur në kërkim ndërkombëtar për vrasje. T. Q., 27 vjeç, lindur dhe banues në Nantes, Francë, pasi Gjykata e Nantes, Francë, akuzohet për veprat penale “Vrasja”, “Grup i strukturuar kriminal” dhe “Armëmbajtja pa leje”.

Njoftimi i policisë Tiranë:

Finalizohet një tjetër operacion policor, i koduar “Barrikada”, për kapjen e personave me rrezikshmëri të lartë shoqërore, të shpallur në kërkim ndërkombëtar.

Operacioni nga Sektori i Hetimit të Krimeve ndaj Jetës dhe Pronës, në bashkëpunim me Sektorin e Forcës së Posaçme Operacionale dhe Kërkimit në DVP Tiranë dhe Interpol Tirana.

Kapet një shtetas francez , i shumëkërkuar për vrasje në Francë.

Nga strukturat e Drejtorisë Vendore të Policisë Tiranë vazhdon puna e pandërprerë për kapjen e personave në kërkim për krime të rënda ndaj jetës.

Sektori i Hetimit të Krimeve Ndaj Jetës dhe Pronës, në bashkëpunim me Sektorin e Forcës së Posaçme Operacionale dhe Kërkimit në DVP Tiranë, pas shkëmbimit në kohë reale të informacioneve me Interpol Tiranën, organizoi dhe finalizoi operacionin policor të koduar “Barrikada”, në kuadër të të cilit, në Rrugën e Barrikadave, në një banesë të marrë me qira, u bë e mundur kapja e shtetasit të shpallur në kërkim ndërkombëtar:

T. Q., 27 vjeç, lindur dhe banues në Nantes, Francë, pasi Gjykata e Nantes, Francë, më datë 23.10.2019, i ka caktuar masën e sigurisë ”Arrest në burg” për veprat penale “Vrasja”, “Grup i strukturuar kriminal” dhe “Armëmbajtja pa leje”. Maksimumi i dënimit ”Burgim i përjetshëm”.

Ky shtetas, dyshohet se në Nantes, Francë ka vrarë me pistoletë një shtetas dhe më pas është larguar në drejtim të Shqipërisë, ku ka hyrë me dokumentacion të rregullt para se të shpallej në kërkim ndërkombëtar.

Materialet e arrestimit, me qëllim ekstradimin e tij drejt Francës, do t’i kalojnë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, për veprime të mëtejshme.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Tjetër plagosje me thikë në Durrës. Policia njofton se një 60-vjeçar është paraqitur në spital dhe ndodhet nën kujdesin e mjekëve.

Policia ka arrestuar një 66-vjeçar banues në Palokastër, Gjirokastër, pasi më 18 shtator ai dhunoi të moshuarën Pina Qamo, fqinjen e tij.

Një 14-vjeçar është arrestuar në flagrancë në zbatim të Planit të Masave në të gjithë qarkun e Durrësit, për parandalimin dhe goditjen e

Një 21-vjeçar shqiptar është qëlluar me armë orët e para të mëngjesit të sotme në Kallithea të Athinës.

Krahas përmbytjeve në disa qytete të vendit, moti i keq sot ka shkaktuar edhe rrëshqitje të gurëve në Vlorë duke plagosur një punonjës 51

Policia e Tiranës ka goditur një rast në fushën e falsifikimit të dokumenteve dhe kontrabandës me mallra për të cilat paguhet akcizë.

Arrest me burg u dha për 61-vjeçarin që u arrestua në Shkodër pasi akuzohet se tentoi të përplaste qëllimisht me makinë gruan e kushëriri

Shqiptari, ndaj të cilit disa ditë më parë u bë një atentat, ka humbur jetën për shkak të plagëve të marra.

Policia e Tiranës ka arrestuar tre persona, të cilët ishin shpallur në kërkim për plagosje të rëndë me dashje.

Një 44-vjeçar është arrestuar në Elbasan pasi 10 vite më parë ishte dënuar në Itali nga Gjykata e Torinos me 6.8 vite burg për trafik dro