VIDEO/ Fotot me armë, Whatsapp-i tradhton dy shqiptarët në Itali

Postuar: 07/12/2017 - 14:03

Detaje të reja kanë dalë në lidhje me dy të rinjtë shqiptarë që u dëbuan nga Italia për pritje terroriste.

Sipas raportimeve të medieve vendase, ata konsideroheshin të rrezikshëm për sigurinë kombëtare dhe për këtë u shoqëruan në Shqipëri nga personeli i policisë në bordin e motoskafit të lundruar nga Bari drejt Durrësit, ku më pas u vunë në dispozicion të antiterrorizmit shqiptar.

Mediat italiane raportojnë se pas hetimeve të policisë, rezultoi se shqiptarët e moshës 23 dhe 24 vjeç, u përzunë pas kontrollit të imtësishëm të profileve të tyre në rrjetet sociale, të cilët ishin pjesë e një grupi në aplikacionin whatsapp ku ftonin për xhihad.

Një prej shqiptarëve, shkruan ANSA, një 24-vjeçar që jetonte në Fucera, pranë Foggias, dyshohej se ishte i lidhur ngushtë me një bashkëkombas i cili po ndihmonte në emigrimin e paligjshëm dhe ishte gjithashtu i lidhur me një grup Salafist, pjesë e së cilit ishin 2 shqiptarët e deportuar nga Italia, korrikun e shkuar.

24-vjeçari përhapte propagandë xhihadiste në faqen e tij të “Facebook”-ut. Shqiptari tjetër, një 23-vjeçar i lidhur me një grup kriminal shqiptar, ishte marrë me trafik të personave në Foggia dhe kishte postuar fotografi në “Facebook” ku shfaqej me armë zjarri.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Është vetëdorëzuar në policinë e Durrësit autori i plagosjes së prindërve, ngjarje e ndodhur mesditën e sotme në lagjen nr.17 të qytetit.

Një sasi prej 105 kg marijuanë është sekuestruar nga policia gjermane në Drezden dhe në Hannover duke çuar në pranga 6 shqiptarë të mosha

75-vjeçari Destan Neziri dhe 64-vjeçarja Asije Neziri, mbetën të plagosur rëndë me thikë rreth orës 14:45 të ditës së sotme, pas një zënk

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mesditën e kësaj të mërkure në Durrës ku një 25-vjeçar ka plagosur me thikë dy prindërit e tij pas një zën

Një krim në familje u regjistrua mesditën e sotme në Durrës, ku djali ka plagosur me thikë dy prindërit e tij, për të cilët aktualisht ra

Një ngjarje e rëndë raportohet të ketë ndodhur pak minuta më parë në Durrës, në zonën e Kënetës.

Gjykata e Kurbinit vendos masën e sigurisë burg pa afat për Violeta Donajn, gruan që vrau bashkëshortin e saj, Kujtim Donaj në tregun e M

Të paktën 500 kilogram kanabis janë sekuestruar nga policia në Gjirin e Bristanit në Karaburun.

Prokuroria e Tiranës ka dhënë sot pretencën duke kërkuar dënimin me 1 vit burg për deputetin Tom Doshi dhe ish-deputetin Mark Frroku. 

Ilir Toska, gjyqtar i Apelit të Tiranës prej 11 vitesh është edhe kandidat për Këshillin e Lartë Gjyqësor.