Vrasja e Kasmit, ish-polici grek: S'kam lidhje, në Shqipëri erdha për gjueti

13/05/2019 - 14:55

Gjykata për Krime të Rënda dëgjoi sot pretendimet e ish-policit grek Efthimios Efthimiu, në lidhje me vrasjen e Devi Kasmit, ku mohoi përfshirjen në ngjarje.

Ish-efektivi i forcave Speciale greke tha se në Shqipëri kishte ardhur për gjueti, pasi ai dhe miku i tij janë të apasionuar pas gjuetisë. Më tej, Efthimios Efthimiu, i dyshuar si personi që vrau Kasmin, pati ankesa për mënyrën se si transportohet nga paraburgimi në gjykatë, ndërsa tha se ndihej i pasigurt për jetën.

Gjatë seancës së djeshme, dhanë dëshminë edhe dy persona, të cilët kanë qenë dëshmitarë okularë të vrasjes. Devi Kasmi u vra në janar të 2018 në rrugën "Kongresi i Manastirit" në Tiranë.

Nën akuzë për vrasjen në kuadër të grupit të strukturuar kriminal janë vënë ish-speciali grek Efthimios Efthimiu si ekzekutori i Kasmit, Aurel Hoxhallari alias Altin Hoxhallari, Elton Habilaj, Marvin Dinellari, Elton Hoxhallari dhe Marjo Meshini.

Organi i akuzës në hetimet e kryera për çështjen ka arritur në përfundimin se shtetasit e mësipërm njihen me njëri-tjetrin dhe kanë planifikuar vrasjen prej disa muaj para se ta ekzekutonin mbrëmjen e 29 janarit 2018. Autorët qëndronin në një banesë në Kombinat dhe shtetasin grek në Shqipëri, sipas akuzës e ka sjellë Aurel Hoxhallari.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

163,000 litra naftë kontrabandë janë bllokuar në portin e Ravennas në Itali e cila vinte nga Shqipëria.

Ka ndëruar jetë  në spitalin e Shkodrës 63-vjeçarja Marije Leka, e cila mbeti e plagosur mbrëmjen e sotme në aksidentin e rëndë që ndodhi

Një aksident i rëndë ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Shkodër.

Ka shkuar në 7 numri i të arrestuarve për atentatin e ndodhur më 10 maj 2019 në zonën Lungomares, në Vlorë ndaj Inez Hajrullës.

Policia e Beratit ka arrestuar tre punonjës të IKMT-së për shpërdorim detyre.

Drejtori i Përgjithshëm i Burgjeve, Agim Ismaili, është kërcënuar me jetë nga persona të paidentifikuar, ndërsa Prokuroria e Tiranës ka n

I druheshin të iknin të dy nga kjo jetë dhe të linin pas familjet e tyre që jetojnë mes kushteve të vështira në fshatin Livoç i Epërm në

Një person ka mbetur i vrarë në Tepelenë, ndërsa është plagosur vëllai i tij, si pasojë e një atentati të ndodhur mbrëmjen e sotme.

Një person ka ndërruar jetë, ndërsa një tjetër ka mbetur i plagosur si pasojë e një atentati.

Mbrëmjen e sotme policia e Elbasanit ka arrestuar një biznesmen. Ai është Agron Xibraku, i akuzuar për falsifikim dokumentesh.