“Xhisiela”/ "Bëj provë ta arrestosh, nuk del i gjallë nga zyra", ç’u bë me hetimin për kërcënimin ndaj nënkomisarit

25/05/2019 - 14:39

Prokuroria e Tiranës ka pushuar hetimet e nisura pas denoncimit të ish-nënkomisar Emiljano Nuhut, se ishte kërcënuar për të mbyllur çështjen e djalit të deputetit të Partisë Socialiste, Rrahman Rrajës.

Por nga verifikimet e kryera nga Prokuroria ka rezultuar se një fakt i tillë nuk ka ekzistuar dhe hetimet për këtë dosje janë pushuar. Burime bëjnë me dije se pas këqyrjes së kamerave dhe kryerjes së veprimeve të tjera hetimore, kërcënimi i pretenduar nga Nuhu, i cili tashmë ndodhet jashtë, ku ka kërkuar azil, nuk është i vërtetë.

Hetimet për këtë çështje nisën në shtator të 2018-s, pas skandalit të djalit të deputetit të PS, i cili akuzohej nga e dashura e tij se e kishte përndjekur dhe dhunuar atë.

Rexhep Rraja u gjykua dhe u dënua për përndjekje të ish-së dashurës së tij, Xhisiela Maloku, e cila publikisht tërhoqi të gjitha akuzat e ngritura ndaj tij, duke thënë se çdo gjë e kishte bërë nga xhelozia.

PRETENDIMI I NUHUT

Në letrën e dërguar Ardi Veliut dhe për dijeni të Presidentit Ilir Meta, Kryeministrit Edi Rama dhe Kryeprokurores Arta Marku, Emiljano Nuhu shpjegonte disa muaj më parë se gjithçka ka nisur pasi ka marrë në dorë denoncimin e Xhisiela Malokut dhe ka nisur hetimet paraprake. Pas marrjes së dëshmisë, nënkomisari thoshte se kishte thirrur në Komisariatin e Policisë Fushë-Krujë, shtetasin Rexhep Rraja, për ta marrë në pyetje si person, ndaj të cilit ishin duke u zhvilluar hetime.

Referuar letrës, Rexhep Rraja, djali i deputetit të Partisë Socialiste, nuk ka pranuar që të jepte shpjegimet në lidhje me denoncimin dhe pas konsultimit të bërë me prokuroren Mirela Kapo, nënkomisari pretendonte se ka marrë direktiva që duhet ta arrestonte këtë person, nën akuzat e “Përndjekjes”, “Armëmbajtjes pa leje”, “Marrëdhënieve seksuale ose homoseksuale” nën kërcënimin e armës.

Po sipas letrës së Nuhut, pasi i ka komunikuar Rrajës se do të arrestohej për akuzat e mësipërme dhe që duhet të merrte një avokat, ky shtetas ka telefonuar babanë e tij, deputetin Rrahman Rraja. Pas rreth 30 minutash, në Komisariatin e Policisë së Fushë-Krujës, ka ardhur deputeti Rraja, së bashku me kreun e Bashkisë së Krujës dhe deputetin e Partisë Socialiste në Elbasan, Taulant Ballën.

Sipas nënkomisarit, këta persona kanë qenë të shoqëruar me nga rreth 10 persona të armatosur. Pasi kanë hyrë në zyrën e nënkomisarit, ai thotë se deputeti Rraja u ka thënë policëve të patrullës që të dilnin jashtë dhe ata i janë bindur, pavarësisht se ai i kishte thënë që nuk duhet ta bënin.

Ka qenë ky momenti kur nënkomisari pretendon se është kërcënuar nga deputeti. “Bëje provë ta arrestosh, por nuk del i gjallë nga zyra. Të gjithë dokumentacionin që ke bërë, zhduke, se po nuk e zhduke, do të zhdukim ne ty”, pretendonte Nuhu se i kishte thënë Xhelal Rraja.

PANORAMA

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një 46-vjeçare nga fshati Arrës në Urë Vajgurore, ka tentuar t’i japë fund jetës duke pirë helm.

Policia e Tiranës ka arrestuar një 27-vjeçar pasi është kapur duke qarkulluar me armë zjarri pa leje dhe me makinë të vjedhur, produkt i

Një shpërndarës droge në plazhin e Drimadhës, që kishte gjetur treg pushuesit, u arrestua nga Policia e Vlorës.

Policia e Durrësit ka identifikuar viktimën e radhës që humbi jetën sot në plazhin e Durrësit.

Një i ri nga Kruja ka humbur në plazhin e Shëngjinit para pak orësh.

Dy shqiptarë janë arrestuar në Tenneville, nën akuzën e trafikut të drogës.

Një bandë që shpërndante kokainë në ishullin e VIP-ave në Greqi, Mykonos, është shkatërruar nga policia.

Një person ka mbetur i plagosur si pasojë e një aksidenti që ka ndodhur në rrugën Shkodër Velipojë, pranë fshatit Bërdicë.

Moderatorja e "Dite e Re" në "Ora News" është aksidentuar dje (e shtunë, 22 qershor 2019) rreth orës 12 të mesditës, në autostradën Tiran

Një aksident i rëndë ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Greqi, me pasojë vdekjen e një 40-vjeçari shqiptar.