Zbuluan se ishte shqiptar, Anglia i heq nënshtetësinë 33-vjeçarit dhe e lë rrugëve në Bruksel

13/02/2020 - 14:34

Fatush Lala, banon prej 20 vitesh në Londrën Lindore dhe këto ditë provoi historinë më të keqe të jetës së tij. Ai ka mbetur pa dokumente, pa nënshtetësi dhe pa atdhe.

Ndërsa ndodhej me pushime në Bullgari, atij i është hequr pasaporta britanike nga Ministria e Brendshme. Pas kthimit nga Bullgaria, në Bruksel ai është penguar të hipë në avionin drejt Londrës sepse pasaporta e tij është e pavlefshme. Në Londër ka gjithçka, shtëpinë, të njohurit. Në kryeqytetin britanik ka jetuar që prej moshës 14-vjeçare. Për shkak të kësaj situate, Fatush Lala ka mbetur në rrugët e Brukselit, ku edhe fle.

Në ndihmë të tij ka nisur një fushatë për mbledhje fondesh ndërkohë që Lala i ka shkruajtur një deputeti britanik. Heqja e pasaportës për Lalën ka ndodhur për shkak se Ministria e Brendshme ka zbuluar se ai nuk është nga vendi që pretendon por nga Shqipëria. Në masë të madhe po ndodh ky fenomen kryesisht me shqiptarët që shkuan në Britaninë e Madhe duke thënë se ishin nga Kosova por në të vërtetë ishin nga Shqipëria. Fatush Lala prej tre javësh ka mbetur pa nënshtetësi, pa dokumente dhe pa atdhe.

Në një video të postuar nga britanikja “The Indipendent”, ai thotë se po jeton një makth të vërtetë. “Nuk mund ta besoj cfarë më ka ndodhur. Jam rrugëve dhe është shumë ftohtë. Jam përpjekur të gjej vende të ngrohta në stacionet e trenave dhe në kafenetë. Nuk di cfarë të bëj. Ndihem i pafuqishëm. Ku të shkoj?”

33-vjeçari ishte në Bullgari për disa ditë pushime dhe më 20 janar do të khehej por është penguar në aeroport, ndërsa bashkëshorteja e tij është lejuar të udhëtojë. Lala i kishte dhënë Ministrisë së Brendshme britanike një adresë të gabuar të origjinës. Në dokumentet që ai kishte dorëzuar thuhej se ishte lindur në vitin 1986 në Serbi (Kosovë) por britanikët zbuluan se ai ishte lindur në vitin 1985 në Shqipëri. Ai kishte shkuar në Britaninë e Madhe duke thënë se ishte ndarë nga familja e tij për shkak të luftës në Kosovë, megjithatë u shkollua dhe ndoqi edhe universitetin ndërsa ka mundur të marrë edhe pashaportën britanike.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Specialistët për Hetimin e Krimit Ekonomik dhe Financiar në Drejtorinë Vendore  të Policisë Durrës, në bashkëpunim me shërbimet e Policis

Policia e Durrësit bën me dije se është ndaluar një 21-vjeçare e cili ka thyer masën e sigurisë "arrest në shtëpi". 

Në vijim të punës për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e krimeve mjedisore, shërbimet e Komisariatit të Policisë Kurbin, në bashkëp

Tre persona janë arrestuar nga policia në Maliq pasi u kapën në flagrancë duke transportuar me makinë tre emigrantë të paligjshëm nga ven

Vijon puna nga strukturat e Drejtorisë Vendore të Policisë Tiranë, për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e paligjshmërisë.

Një djalë i ri ka përfunduar në spitalin e Vlorës, pasi ishte plagosur në këmbë. Ngjarja ka ndodhur mbrëmjen e dheshme.

Policia ka arrestuar tre shtetas në Mallakastër, si autorë të dyshuar të mbjelljes me drogë të disa parcelave në një pyll në fshatin Lofk

Për vrasjen e Eduart Kozit, prokuroria ka kërkuar të pushohet çështja ndaj karabinierit dhe rojes së sigurisë që qëlluan me armë drejt ma

Policia e Dibrës ka godit një rast të tentativës për kultivim të bimëve narkotike.

Finalizohet në Durrës operacioni policor i koduar “BOOKING”, për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e mashtrimit kompjuterik.