20-vjetori i vdekjes së inxhinierit të palodhur durrsak, promovohet libri “Ing. Fadil Kërtusha, kujtime” (VIDEO)

20/01/2019 - 10:40

Është zhvilluar në hollin e pallatit të kulturës “Aleksandër Moisiu” promovimi i librit “Ing. Fadil Kërtusha, kujtime”. Monografia, e ngritur mbi jetën dhe veprën e inxhinierit Fadil Kërtusha, është një homazh i familjarëve, në këtë 20-vjetor të ndarjes nga jeta.

Në takim merrnin pjesë deputetë të qarkut Durrës, emra të njohur të fushave të ndryshme, inxhinierë, si dhe familjarë e të afërm.

Një libër i thjeshtë, i bazuar në kujtime, që nxjerrin në pah vlerat dhe kontributin e inxhinierit të palodhur dhe të përkushtuar, Fadil Kërtusha.

Pjesëmarrësit që e morën fjalën në takim, e cilësuan si njeriun e punës. Gjatë këtij tubimi, u shfaq edhe një reportazh, i cili hodhi dritë mbi personazhin e Fatmir Kërtushës, që jetën dhe veprën ia kushtoi vendit të tij.

Në përfundim, shoqata Durrësi e vlerësoi ing. Fadil Kërtushën me titullin “Nderi i qytetit”.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Qendra Kulturore e fëmijëve në Durrës, ka organizuar për të 9-in vit me radhë, kampionatin e Shahut mes shkollave 9-vjeçare të rrethit.

Shkrimtari dhe gazetari durrsak, Bashkim Hoxha, zgjodhi ditën e dashurisë dhe qytetin e tij të lindjes për të paraqitur para dashamirësve

Në ambientet e Muzeut Arkeologjik të Durrësit është zvhilluar takimi me temë “Muzeu dhe interesi i tij publik”.

Dhjetëra artistë të njohur, por edhe një pjesë e atyre që për arsye emigrimi apo papunësie kanë braktisur karrierën, kanë fituar sipas nj

Në 5-vjetorin e ndarjes nga jeta të ikonës së humorit shqiptar, Skënder Sallaku, Bashkia e Tiranës u dha familjarëve medaljen e mirënjohj

Është ndarë nga jeta në moshën 75-vjeçare Kiço Blushi, gazetar, shkrimtar dhe skenarist i njohur.

Të gjithë ata që pëlqejnë zërin e kantautorit Ermal Meta do të mund ta ndjekin sërish nga afër.