3015 vjet nga krijimi i qytetit të Durrësit, nderohen Ndriçim Xhepa dhe dy biznesmenë (VIDEO)

15/09/2018 - 11:40

Me rastin e 3015-vjetorit të krijimit të qytetit të Durrësit, shoqata që mban emrin e qytetit tonë “Durrësi” ka zhvilluar një aktivitet solemn i cili u kurorëzua me nderimin e tre personaliteteve të njohur. Aktiviteti u zhvillua në sallën e teatrit “Aleksandër Moisiu”, në të cilin morën pjesë shumë qytetarë e miq të artit që e duan qytetin e Durrësit.

Aktori Ndriçim Xhepa, dhe 2 personalitete që vinin nga fusha e biznesit: Dervish Domi e Bledar Minja janë nderuar me titujt “Nderi i qytetit të Durrësit” akorduar nga bashkia.

Me këtë rast, aktori Ndriçim Xhepa mbajti edhe një fjalim me mesazh të qartë për qytetarët durrsakë.

Aktiviteti u moderua nga Bujar Qesja, një prej intelektualëve të qytetit. Këngëtarë të njohur të skenës shqiptare dhanë një koncert për të gjithë të pranishmit.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Për të dytin vit radhazi në ambientet e pallatit të brigadave, është zhvilluar aktiviteti “Oda 2018” që bëri bashkë disa nga artistët shq

Shkrimtari durrsak  Ylli Bare, pas një seriali librash të botuar me tema të shumëllojshme kombëtare dhe ndërkombëtare, ka dalë së fundmi

Lahuta si pjesë e pandarë e këtij eposi së kreshnikëve është një instrument muzikor i domosdoshëm për gjallesën e këtij Cikli, por është

Kënga “Në rërë vizatoj" me muzikë të kompozitorit Ylli Ramzoti, tekst të Agim Bajramit, interpretuar nga Violeta Beshiri ka fituar çmimin

Në galerinë e arteve pamore "Nikolet Vasija" të qytetit të Durrësit shoqatat kulture atdhetare "Labëria" dhe "Ismail Qemali", në bashkëpu

Prej ditës së djeshme, në media ka qarkulluar lajmi lidhur me një vendim të UNESCO-s, ku thuhej se lahuta ishte pjesë e listës së trashëg

Për nder të 28 nëntorit, ditës së flamurit dhe shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë, u mbajt një manifestim në Geteborg ( Göteborg) të S

Një nga aktorët më të njohur të para viteve ’90, Luan Qerimi, u nda dje nga jeta në moshën 89-vjeçare.

Suksesi është fjala që mund të përkufizojë më së miri pritshmëritë mbi librin më të ri të autores nga Durrësi, Gladiola Busul

Aktori i famshëm shqiptaro-amerikan, Xhevat Limani, ka ngjitur në skenën e teatrit të Durrësit, "Aleksandër Moisiu", poemën dramatike "Gj