35 artistë të rinj në Durrës garojnë nesër në "Guitar Festival Vll" (FOTO)

26/11/2020 - 17:21

Për të tetin vit me radhë, nesër në Durrës do të zhvillohet festivali i kitares klasike, "Guitar Festival Vll".

Në këtë konkurs do të performojnë 35 artistë nga mosha 6 vjeç deri në moshën 30 vjeç pjesë nga periudhat klasike, romantike, baroke, kontemporane të kompozitorëve Antonio Vivaldi, Francisco Tárrega, Astor Piazzolla, Heitor Villa-Lobos, Devise etj..

Pjesë e konkursit do të jenë edhe 4 garues me aftësi të kufizuar, njëri prej të cilëve 24 vjeç, të cilët do të ngjiten në skenën e black boxe pranë shkollës "Jan Kukuzeli", për të performuar me bashkëmoshatarët e tyre si artistë të vërtetë.

Ndryshe nga vitet e tjera, këtë herë për shkak të pandemisë së Covid-19 festivali zhvillohet pa publik, duke zbatuar protokollin e ministrisë së Shëndetësisë.

Të gjykuar nga juria profesioniste, konkurentët do të vlerësohen me çmimin e Internetit, çmimin e Studentëve, çmimi i parë Junior, çmimi i parë për grupmoshat 12-14 vjeç, çmimin special të zgjedhur nga vetë artistët konkurues, çmimin e parë kategoria B si dhe çmimin e madh.

Festivali do të përshëndetet nga kuarteti saksofonistëve të përgatitur nga prof. Pirro Sota. Gjithashtu, klasa e kantos do të performojë këngën "Vajta kalova gjithë Kalabrinë", e realizuar nga prof. Arjola Sulejmani, e shoqëruar në piano nga Mirela Xhaferri.

"Guitar Festival Vll" është ideuar nga profesori Dashamir Mehmeti dhe udhëhiqet nga drejtori i shkollës artistike, Orges Mema. Festivali do të gërshetohet me duo-trio dhe poezi nga autorë të ndryshëm, të kuruara nga shkrimtari Ardi Omeri.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Romani më i fundit i gazetarit dhe shkrimtarit Bashkim Hoxha është promovuar pasditen e së enjtes para një grupi të rinjsh durrsakë.

Adem Gjepali, aktori i estradës së Durrësit feston sot 75-vjetorin e lindjes.

Teatri i Durrësit, "Aleksandër Moisiu" feston sot 68-vjetorin e krijimit.

Humb betejën me Covid-19, kantautori i njohur shqiptar, Kujtim Prodani.

Sot mbushen 4 vite që Ismail Hidri nuk është më midis nesh.

Ndërron jetë Xhemil Tagani, aktor i njohur i Teatrit dhe kinematografisë. Aktori Xhemil Tagani ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare.

2021 ka nisur mbarë për shkrimtarin Ismail Kadare, i cili është nderuar nga presidenti francez Emmanuel Macron me titullin e lartë shtetë

Ka ndërruar jetë aktori dhe regjisori i njohur Dhimitër Orkocka.

Kongresi i Durrësit ishte mbledhje e përfaqësuesve të Shqipërisë e mbajtur në Durrës, për të siguruar pas mbarimit të Luftës së P

Mbrëmjen e kaluar, u prezantuan këngët pjesëmarrëse në edicionin e 59-të të Festivalit të Këngës në Radio Televizionin Shqiptar.