50 piktorë bëhen bashkë në një ekspozitë për "Vitin e Skënderbeut" (VIDEO)

Postuar: 03/04/2018 - 16:35

Viti i Skënderbeut mblodhi piktorë nga Shqipëria dhe diaspora.

Në  kuadrin e vitit të Skënderbeut rreth 50 piktorë nga i gjithë vendi por edhe nga diaspora, për  4 ditë rradhazi kanë vizituar dhe kanë pikturuar zona duke pasqyruar në art aspekte të ndryshme nga Kalaja e Skënderbeut, Kalaja e Zgërdheshit, Qatshtama, Sari Salltiku, Pazari karakteristik krutan, Mali i Skënderbeut.

Këto vepra të cilat u ekspozuan në një prej hoteleve të qytetit të Krujës. Kanë qenë më shumë se 100 piktura të punuara me mjeshtëri nga piktorë të rinj e të vjetër, të cilat u vizituan nga artëdashësit krutanë.

Qyteti i Krujës ka zona të shumta piktoreske dhe me vlera historike kombëtare që janë bërë shpesh objekte të vlerave artistike.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Për realizimin e memorialit  në kujtim të viktimave të anijeve austrohungareze kanë punuar për dy vjet dy mjeshtra të skulpturës shqiptar

Me rastin e 3015-vjetorit të krijimit të qytetit të Durrësit, shoqata që mban emrin e qytetit tonë “Durrësi” ka zhvilluar një aktivitet s

Përgjatë tetë muajve të këti viti, Muzeu Arkeologjik dhe Amfiteatri është vizituar nga më shumë se 20 mijë persona, 12 mijë prej të cilëv

   Një aktivitet i madh kulturor u zhvillua mbrëmjen e së shtunës në sheshin "Liria" nga ana e Bashkisë së Durrësit në bashkëpunim me res

Pas një pune intensive për më shumë se 12 muaj, disa fëmijë të qytetit të Durrësit finalizuan me sukses çeljen e një ekspozite me punimet

Sinan Idrizi, administratori i klubit të futbollit Flamurtari, por edhe i kompanisë së fluturimeve “Air Albania”, në një intervistë për “

Skena e re e Amfiteatrit të Tiranës do të ndizet më fort se kurrë me fillimin e shtatorit.