"8 femrat" magjepsin artdashësit durrsakë (VIDEO)

18/10/2017 - 22:26

   Komedia “8 femrat” ka rezultuar një sukses i vërtetë në teatrin “Aleksandër Moisiu” në Durrës.

Regjisorja Driada Dervishi arriti edhe njëherë të magjepsë publikun durrsak, ndërkohë që interpretimi mjaft i arrirë i 8 aktoreve të kësaj vepre bëri që ato të rrëmbenin duartrokitje të gjata nga artdashësit e pranishëm në sallën e teatrit.

Në të pesta netët që kjo shfaqje teatrale u vu në skenë në Durrës, salla ka qenë e mbushur plot, madje biletat ishin prenotuar ditë më parë.

Pas suksesit në Korçë e më pas në Tiranë, regjisorja Dervishin e solli shfaqjen para artdashësve të qytetit të saj, të cilët menjëherë kanë treguar interes shumë të madh për shfaqjen.

“8 femrat” ka bërë bashkë për herë të parë disa nga aktorët më të mira të skenës shqiptare si Yllka Mujo, Olta Daku, Rajmonda Bulku, Zamira Kita, Merita Çoçoli si dhe brezin e ri të aktorëve që do të vazhdojnë traditën e aktrimit në teatër si Klodjana Keço, Blerta Belliu, Ilda Pepi dhe Paola Kodra.

Komedia zbërthen misterin e gënjeshtrave, të fshehtave që mbanin anëtarët e një familjeje ndërmjet njëra-tjetrës si dhe intrigave që ato thurrnin për marrjen e testamentit të pasurisë nga gjyshja. Një gjë është e sigurt, regjisorja dhe aktorët për rreth 2 orë do të mbajnë pezull frymën e publikut, duke i larguar nga jeta e përditshme, thotë regjisorja Dervishi në një intervistë për “DurrësLajm”.

Të gjitha këto zbulohen nëpërmjet një provokimi që thur babai me vajzën e vogël dhe lojës që zhvillohet më pas për të zbuluar vrasësin e babait, një vrasje e trilluar kjo nga vajza e vogël dhe që nxjerr në pah të vërteta tronditëse të kësaj familjeje.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shkrimtari durrsak  Ylli Bare, pas një seriali librash të botuar me tema të shumëllojshme kombëtare dhe ndërkombëtare, ka dalë së fundmi

Lahuta si pjesë e pandarë e këtij eposi së kreshnikëve është një instrument muzikor i domosdoshëm për gjallesën e këtij Cikli, por është

Kënga “Në rërë vizatoj" me muzikë të kompozitorit Ylli Ramzoti, tekst të Agim Bajramit, interpretuar nga Violeta Beshiri ka fituar çmimin

Në galerinë e arteve pamore "Nikolet Vasija" të qytetit të Durrësit shoqatat kulture atdhetare "Labëria" dhe "Ismail Qemali", në bashkëpu

Prej ditës së djeshme, në media ka qarkulluar lajmi lidhur me një vendim të UNESCO-s, ku thuhej se lahuta ishte pjesë e listës së trashëg

Për nder të 28 nëntorit, ditës së flamurit dhe shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë, u mbajt një manifestim në Geteborg ( Göteborg) të S

Një nga aktorët më të njohur të para viteve ’90, Luan Qerimi, u nda dje nga jeta në moshën 89-vjeçare.

Suksesi është fjala që mund të përkufizojë më së miri pritshmëritë mbi librin më të ri të autores nga Durrësi, Gladiola Busul

Aktori i famshëm shqiptaro-amerikan, Xhevat Limani, ka ngjitur në skenën e teatrit të Durrësit, "Aleksandër Moisiu", poemën dramatike "Gj

Në kuadër të festave të nëntorit si dhe vitit mbarëkombëtër të Skënderbeut, dega e shoqatës atdhetare dhe kulturore "Tomorri" ka zhvillua