Aktivitet kulturor për fëmijët e traumatizuar nga tërmeti në Manzë (VIDEO)

03/12/2019 - 21:12

Në këto ditë të vështira për secilin prej banorëve të Durrësit, e sidomos për fëmijët, të cilëve mungesa e shkollës nuk u jep mundësi tani për tani t’i rikthehen normalitetit, zhvillimi i aktiviteteve social-kulturore është një lloj terapie për kurimin e traumave.

Një aktivitet i tillë është zhvilluar në një kalceto në Manzë, ku kanë marrë pjesë shumë fëmijë të kësaj njësie administrative të bashkisë Durrës. Në aktivitet performuan anëtarë të trupës së teatrit “Aleksandër Moisiu”.

Në koncert ishin të pranishëm krahas fëmijëve edhe mësues të shkollave të Manzës, ndërkohë që aktiviteti u zhvillua me mbështetjen e shumë familjeve me mundësi ekonomike dhe administratorit të njësisë Muharrem Sula. 

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Regjisori Pëllumb Kulla rrëfen në emisionin “Kjo Javë”, në News24, takimin me ish-diktatorin Enver Hoxha, teksa familja e tij ishte e per

Teatri Kombëtar ka kujtuar sot 73-vjetorin e aktorit të madh Roland Trebicka, shtatë vite pas ndarjes nga jeta më 6 mars 2013, pas një së

Piktori Arben Kristani ka hapur këto ditë në Durrës ekspozitën e tij të tretë brenda pak vitesh në qytetin bregdetar.

Pas ndarjes së parakohshme nga jeta të aktorit të famshëm Xhevdet Ferri, ka reaguar edhe teatri i Durrësit "Aleksandër Moisiu".

Kinematografia shqiptare humbet një nga aktorët e saj më të mirë.

Është ndarë nga jeta në moshën 86-vjeçare regjisori i mirënjohur shqiptar, Fehmi Hoshafi.

Një mision i ekspertëve italianë do të vijë në Shqipëri për të vlerësuar dëmtimin e trashëgimisë kulturore nga tërmeti i fortë i 26 nënto

“Ka një botë të vogël që është skena dhe një skenë të madhe që është bota”! Sot teatri i Durrësit “Aleksandër Moisiu” feston 67

Ka kaluar pak kohë nga Festivali i RTSH-së, megjithatë polemikat vazhdojnë ende.

Ashtu si vitin e kaluar, edhe këtë vit ceremonia e ndarjes së çmimeve Oscars do të zhvillohet pa një prezantues/e.