Albanologu i njohur suedez flet me vlerësim për librin e autores durrsake Gladiola Jorbus

04/08/2019 - 19:00

Albanologu i njohur suedez i ka kushtuar disa rreshta librit të shkrimtares durrsake Gladiola Jorbus.

Në postimin e tij në rrjete sociale Ullmar Qvick shprehet me vlerësim të madh për librin “Namatisje – Refleksione”.

Sipas albanologut suedez, "brenda librit të Jorbus ka mençuri, dashuri njerëzore, shqetësime morale dhe morale. Gladiola Jorbus është një zë për të drejtat e femrës, një zë i kultivuar, i butë por me forcë".

Postimi i plotë i albanologut Qvick:

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Këtë vit Festivali i Këngës ka rezervuar surpriza të shumta për ndjekësit e tij të rregullt.

Katër piktorë profesionistë dhe amatorë, të cilët i bashkon mbiemri Faja kanë ardhur së bashku nga Shijaku për të çelur një ekspozitë në

Busti i heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu është vendosur në parkun “Eunice Kennedy” në qytetin e Parmës, Itali.

Eneda Tarifa ka rrëmbyer çmimin e madh të edicionit të 21 të Këndës Magjike, me këngën “Ma zgjat dorën”.

Në këto ditë të vështira për secilin prej banorëve të Durrësit, e sidomos për fëmijët, të cilëve mungesa e shkollës nuk u jep mundësi tan

Në galerinë e arteve pamore "Nikolet Vasia" të Durrësit është çelur një ekspozitë me piktura me rastin e 28 dhe 29 Nëntorit.

Shirli Valentina është kthyer në Durrës, në skenën e teatrit “Aleksandër Moisiu”, aty ku mori jetë dy vjet më parë.

Një takim për promovimin e tri librave të autores Gladiola Busulla Jorbus, që mblodhi njerëzit e kulturës dhe të apasionuarit e librit në

Pasi u shpall “Aktorja më e mirë” në Festivalin Ndërkombëtar të Teatrit "Othello", që u zhvillua në Gostivar të Maqedonisë së Veriut, Olt