Amaneti i fundit i Nexhmije Pagarushës

07/02/2020 - 15:11

Bilbili i muzikës, Nexhmije Pagarusha ndërroi jetë sot në moshën 86-vjeçare. Lajmin e hidhur e ka ndarë përmes një postimi në Facebook vëllai i saj, Tarik Pagarusha.

Mediat kosovare shkruajne se Nexhmija ka lënë amanet që të varrosej në vendlindjen e saj, në fshatin Pagarushë të Malishevës.

Nesër do të mbahet homazhe për këngëtaren e madhe dhe pas homazheve do të zhvillohet ceremonia e varrimit, sipas amanetit të saj.

Ajo ka kërkuar të varroset përmes një ceremonie private, pa praninë e mediave.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Londër, regjisori shqiptar Pluton Vasi, ka fituar çmimin si “Regjisori më i mirë”.

Shumë simbole në gjithë botën flasin për dashurinë, por në Jug të Shqipërisë një qytet antik është “Qytet i Dashurisë”.

Aktori Xhevdet Ferri dhe regjisori Artan Minarolli janë përkujtuar në një mbrëmje homazh në Durrës në teatrin “Aleksandër Moisiu”, ku u s

Gazetari i njohur nga Durrësi, Thanas Mustaqi, “shigjetoi”, pasditen e sotme Ministrinë e Kulturës për harresën (me apo pa dashje) për ve

Gazetari i njohur Thanas Mustaqi, me anë të një postimi në Facebook, ka reaguar për atë që ai e konsideron si shpërfillje të Durrësit nga

Europe House në bashkëpunim me Bashkinë Durres- këndin e BE-së, organizon shfaqjen e filmit "DELEGACIONI" në pallatin e kulturës “Aleksan

Dy artiste të reja, nxënëse në shkollën artistike “Jan Kukuzeli” të Durrësit u prezantuan këto ditë para artdashësve në një koncert të pë

Mbrëmjen e kësaj të diele u mbajt në Los Angeles, edicioni i 92-të i Academy Awards, ku u shpërndanë çmimet më të pritura të vitit, ato O