Amfiteatri i Durrësit në listën e trashëgimive evropiane në rrezik

Postuar: 18/04/2013 - 15:32

DURRES, 18 prill 2013- Grupe me ekspertë të fushave të ndryshme, do t'i vizitojnë 14 objektet e përzgjedhura dhe do të kontribuojnë në gjetjen e zgjidhjeve.

Në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Monumenteve dhe Siteve të Trashëgimisë Kulturore, "Europa Nostra", zëri i Trashëgimisë Kulturore pranë Këshillit të Evropës, ka përfshirë Amfiteatrin  Durrësit, në listën e 14 objekteve të trashëgimisë evropiane në rrezik.
Programi “7 Më të Rrezikuarit” është një formë e re ndërgjegjësimi publik që "Europa Nostra" ka zgjedhur për të inkurajuar dhe mbështetur organizatat anëtare të saj, që të prezantojnë objekte të trashëgimisë të vendeve të tyre, të cilat kanë nevojë për më shumë vëmendje. “Grupe me ekspertë të fushave të ndryshme, në bashkëpunim më partnerët tanë, do t'i vizitojnë këto objekte të përzgjedhura, dhe do të kontribuojmë në gjetjen e zgjidhjeve të qëndrueshme dhe të mundshme për të ardhmen e tyre”, shprehet Denis de Kergorlay, Presidenti Ekzekutiv i "Europa Nostra".

Programi “The 7 Most Endagared” - "7 Më të Rrezikuarit", i prezantuar në Janar të këtij viti, u adresohej  të gjitha organizatava dhe enteve publike anëtarë të Europa Nostra, të aplikojnë për objekte përfaqësuese të trashëgimisë kulturore të vendeve të tyre. kspertë të njohur të fushës, anëtarë të Bordit Këshillues Ndërkombëtar të “Europa Nostra”, kanë përzgjedhur 14 objekte të nominuara nga e gjithë Europa. Amfiteatri i Durrësit është përzgjedhur në listën paraprake, për t'u vlerësuar në një fazë përfundimtare në muajt në vijim. Lista përfundimtare,  do të shpallet me rastin e festimit të 50 vjetorit të “Europa Nostra”, në Kongresin e radhës, i cili do të mbahet në Athinë në 16 qershor 2013.

Amfiteatri i Durrësit është është një objekt unik me vlera të rralla arkitekturore, historike dhe turistike. Ende i pazbuluar tërësisht ky objekt, emblemë e një civilizimi mijëvjeçar dhe një memorie historike, shumë informuese për brezat, është pa dyshim motivi kryesor që i ka shtyrë, me sa duket, ekspertët ta përfshijnë atë në listën e 14 të nominuarve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Sot një nga qytezat e Italisë identifikohet më këtë vepër monumentale.

   Violinisti durrsak Olen Çezari, i cili me talentin e tij ka mahnitur edhe të huajt, ka interpretuar me violinë në një vend të pazakont

Valltarja Liljana Cingu, partnerja e përhershme e Rexhep Çelikut në performancat e tyre në skenë ka treguar pengun më të madh të mjeshtri

Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare Durrës, zbatoi projektin për mbulimin e mozaikut të Bazilikës së Shën Mëhillit në Arapaj, të qyte

E paarritshme në skenë, gjithmonë e respektuar dhe modeste, ikona e humorit shqiptar, Zyliha Miloti e cila ka festuar 72-vjetorin e lindj

Është ndarë sot nga jeta, “Mjeshtri i Madh” Rexhep Çeliku, solisti i parë i Ansamblit të Këngëve dhe Valleve Popullore.

   Teatri “Aleksandër Moisiu” i Durrësit ka festuar ditëlindjen e tij të 65-të, në një takim jubile midis brezash.

2017 që u mbyll, shënoi një epokë të re për teatrin e Durrësit, i cili lavdinë e tij e ka në skenë, teksa salla për çdo shfaqje është plo

Shkrimtari shqiptar, Ismail Kadare është nderuar me një çmim të rëndësishëm ndërkombëtar, siç është "Nonino 2018" në Itali.

   Aktori i teatrit “Aleksandër Moisiu” të Durrësit, Gjergj Doçi ka përcjellë mjaft emocione mes emigrantëve shqiptarë në qytetin Glasgow