Arbëreshët koncert në Durrës, këngë e valle me veshje tradicionale (VIDEO)

29/04/2019 - 15:43

Arbëreshë nga zona e Lungros në Kalabri, Casalvechio dhe San Bebedetto Ulano sollën sot një koncert me këngë e valle tradicionale në qytetin bregdetar të Durrësit.

Me veshjet e tyre tradicionale të ruajtura me fanatizëm në shekuj në këtë manifestim të zhvilluar para bashkisë me rastin e përkujtimit të betejave të heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu, arbëreshët u mirëpritën nga publiku durrsak.

Në fjalën e rastit drejtori i arsim, kulturës në bashkinë e Durrësit, Adrian Gurra tha se ashtu si më herët arbëreshët janë të mirëpritur në atdheun e tyre. Edhe përfaqësuesi i drejtorisë së Kulturës, Alber Koni vlerësoi bashkëpunimin e ngushtë me Arbëreshët në ruajtjen e vlerave të trashëgimisë kulturore gjuhësore etj.

Me interpretimet e tyre, arbëreshët spikatën me një nga veçoritë që i karakterizon më shumë; ruajtjen dhe zhvillimin e identitetit të tyre, të cilin e kanë kuruar me një kujdes të jashtëzakonshëm.

Arbëreshët nuk e kanë harruar vendin e të parëve dhe ruajnë të gjalla zakonet e tyre të pasura, si gjuhën, veshjet, ritet dhe doket.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Nuk është hera e parë që ndodhin gabime në numërimin e votave në Eurovision. Edhe këtë vit, kështu ka ndodhur.

Nxënsit e shkollave 9-vjeçare të qytetit të Durrësit kanë arritur një tjetër sukses në Olimpiadën e 24 të Matematikës që u zhvillua këtë

*30 vjet më parë: Formacioni i harqeve "Jan Kukuzeli" prezantohej me "Stinët" e Vivaldit

Trajnimi “Teknikat tradicionale në ndërtim” vjen tashmë edhe në Durrës!

Holanda fitoi festivalin Eurovision 2019, ndërsa Shqipëria u rendit në vendin e 18-të.

Këngëtarja shqiptare, Jonida Maliqi ka performuar e dyta këtë të shtunë në natën finale të Eurovision.

Jonida Maliqi ka përfunduar me sukses performancën në Tel Aviv dhe është kualifikuar në finalen e Eurovision 2019.

Këngëtarja Jonida Maliqi rrëqethi të gjithë skenën e Tel Aviv me performancën e saj.