Artistët e Durrësit së bashku në ekspozitën e parë pas pandemisë

29/06/2020 - 16:36

Një grup artistësh durrsakë kanë hapur këto ditë një ekspozitë të përbashkët në galerinë e arteve pamore “Nikolet Vasia”.

Artistët pjesmmarrës kanë sjellë para artdashësve krijimet e periudhës së fundit  pas tërmetit të 26 nëntorit dhe gjatë ditëve të pandemisë – tha kuratorja Anna Nina.

Tablotë dhe miniaturat skulptorike dallohen për temat e veçanta, për teknikat e përdorura si dhe për përmasat e ndryshme. Piktorët dhe skulptorët në ekkspozitë i përkasin brezit të mesëm të artistëve që u formua kryesisht në shkollën e mesme artistike “Jan Kukuzeli” dhe që ka ndikuar ndjeshëm në jetën kulturore të qytetit bregdetar.

Cikli i trajtuar në gur zalli të latuar, sjellë sa thjeshtë edhe mjeshtërisht nga Erisa Bekteshi; veprat në përmasa epike nga Elio Bajramaj;  trajtimet e veçanta nga piktori Bajram Sallaku; shqetësimi qytetar për trashëgiminë arkeologjjike nga Ivo Moja, si dhe lirizmi që përshkon tablotë e  paraqitura nga Asela Kryemadhi Isteri janë bashkuar në ekspozitën “Art në kafaz”, që është hapur që prej një jave në qytetin e Durrësit.

Ekspozitat e përbashkëta të autorëve durrsakë kanë sjellë një larmi tablosh dhe punimesh interesante për artdashësit, ndërsa kanë shërbyer edhe si tema diskutimi mes artistëve të brezave të ndryshëm.

Ekspozita “Art në kafaz” do të qëndrojë e hapur deri në fund të kësaj jave.

G.K.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Është ndarë nga jeta profesor Grigor Zoraqi, bashkëpunëtori dhe anëtari i “Njësisë së Bioteknologjisë dhe Gjenetikës” pranë Akademisë së

Gjovalin Lazri, mjeshtër i madh i violonçelit, është shuar ditën e sotme. Lazri është ndarë nga jeta në moshën 84-vjeçare. 

Një varrezë tumulare e periudhës së Bronzit të Vonë, rreth shek. XV-XII para Erës Sonë është zbuluar në Himarë.

Zyra Vendore Arsimore Durrës në bashkëpunim me Aleancën Franceze Durrës dhe Qendrën Kulturore të Fëmijëve kanë organizuar konkursin "Pran

Përditshmëria e saj është një frymëzim i madh për të.

Përmes një deklarate zyrtare të publikuar në faqen e Radio Televizionit Shqiptar, u njoftua se kanë nisur sot (1 korrik) përgatitjet për

Ndahet nga jeta "Mjeshtri i valles popullore", Besim Zekthi. Zekthi është ndarë sot nga jeta ditën e sotme, në moshën 84-vjeçare, pas një

Flamur Bala, është një djalë i ri nga Durrësi, që jeta e ka vënë përpara disa vështirësive të forta, por ai e ka gjetur dritën në shpirti

5000 bileta falas për të vizituar Amfiteatrin dhe Muzeun Arkeologjik u janë shpërndarë sot bizneseve të hoteleri-turizmit në Durrës.