Artistët e Korit Suedez "Helsingborgs Kammarkor" në amfiteatrin antik (FOTO)

07/10/2019 - 14:25

Amfiteatri antik i Durrësit mikpriti fundjavën e kaluar një ansambël artistik nga Suedia.

Artistët e Korit Suedez "Helsingborgs Kammarkor", nën drejtimin e Sverker Zadig për afro një orë sollën para publikut të pranishëm një buqetë me këngë të autorëve suedezë, të mbështetur në folklorin vendas.

16 komponentët e ansamblit nga Suedia, të cilët kënduan a capella, interpretuan këngë pak të njohura për pjesmarrësit në koncert, të cilët nga ana e tyre vlerësuan seriozitetin profesional dhe cilësitë artistike të Korit "Helsingborgs Kammarkor".

Gjatë stinës së verës në arenën e amfiteatrin antik të Durrësit DRKK dhe Bashkia e Durrësit kanë organizuar një sërë veprimtarish, si koncerte muzikore apo shfaqje filmash artistikë.

G.K.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Violinistët Florian dhe Daniel Vlashi, babë e bir, kanë qenë përkrah njeri-tjetrit në të njejtin pult gjatë koncertit të fundit të Orkest

Ditën e sotme është ndarë çmimi më i madh i fushës së letërsisë, ai "Nobel", ku fitues janë shpallur një austriak dhe një polake.

Në teatrin “Aleksandër Moisiu” të Durrësit gjatë këtij muaji janë programuar disa shfaqje teatrale nga trupa dramatike e qytetit.

Këngëtari i njohur Zija Saraçi, një zë mjaft i dashur për shumë breza durrsakësh ka marrë një vendim drastik.

Të martën dhe të mërkurën, në teatrin “Aleksandër Moisiu” në Durrës vjen për publikun tragjedia “Salome”.

Dashamirës të letërsisë të pasionuar pas lojërave të fatit kudo në botë, gëzohuni!!

Pasditen e kësaj të shtune, një atmosferë ndryshe ju pret në Amfiteatrin e Durrësit.

Në galerinë e arteve “Nikolet Vasia” artdashësit durrsakë po ndjekin këto ditë ekspozitën e piktores Emjona Stasi.

Pasditen e sotme, në orën 19:00 do të vihet në skenën e teatrit "Aleksandër Moisiu" në Durrës monodrama "Lopata e Artë" me autor Ferdinan

Edicioni i 14-të i Festivalit ndërkombëtar të dancit modern dhe kontemporan do të nisë nesër në mbrëmje, sipas traditës, në teatrin "Alek