Artistja shqiptare: Atij që shembi Teatrin, në emër të popullit duhet me ia lëvdu nanën

19/05/2020 - 11:44

Artisja e njohur shkodrane Rita Ndoci cila jeton prej vitesh në emigracion, ka reaguar përmes një postimi në “Facebook” për shembjen e Teatrit Kombëtar.

Rita ka postuar një shkrim të motrës së vet e cila e ka nisur me një shprehje të Richard Weizswcker: “Kultura nuk është luks qe blihet apo shitet. Ajo është baza shpirtërore e cila na siguron aftësinë e brendshme për të mbijetuar”.

“Prononcimi i motres teme Juli Ndoci. Juli nuk ka as Facebook e as Instagram, ndaj po e shperndaj me Ju.

Kete shprehje e ka thene Richard Weizsäcker 1990!

„Kultur ist kein Luxus, den wir uns leisten oder auch streichen können, sondern der geistige Boden, der unsere eigentliche innere Überlebensfähigkeit sichert.”

Kultura nuk eshte luks qe blihet apo shitet. Ajo eshte baza shpirterore e cila na siguron aftesin e brendshme per te mbijetuar!

Shembja e teatrit Kombëtar nuk eshte shembje materiale por shembje shpirterore e Artit shqiptar! Me te u shemb nje histori e tere!

U ba si dikur „ ne emer te popullit“ nderkohe qe populli ne 4 te mengjesit flinte, bile edhe nuk kishte te drejte qarkullimi!

„Nuk e ndal kush Tiranën“

thot ai, qe duhet me ja levdu nanen!

Krahason nje histori arti

me rruge, supermerkata,

hymje pallati! Kur u vendos ligjerisht shembja dua ta di? E pse opozita u mor me hedhje „ shasmesh“ (quhen ne shkodranshe qyrrat e thata qe largohen nga hunda me ndihmen te gishtave) e nuk e njiftoj popullin? Apo nuk u vendos ligjerisht e po i bi ne qafe opozites pa hak as hile!!!!

Nese eshte keshtu duhen marre masa ligjore!

E di qe s’di asgje! Po a e di ai me emrin dituri se ne fakt shkel te drejtat e njeriut? Ne kete rast rrenon bazen shpirterore te artit qe percolli ky teater ne regjime te ndryshme! Sa keq!”, shkruhet në postimin e Rita Ndoci.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Skeptikët shprehen se Universiteti Mesjetar i Durrësit ka qenë një keqkuptim termi, por studimet bashkëkohore kanë vërtetuar se emërt

Shkrimtarja shqiptare Gladiola Jorbus vjen me një novelë të gjatë 50 faqesh.

“Fest-Loja, luajmë dhe vallëzojmë”, aktiviteti kulturor ndërkombëtar që për shumë vite me radhë ka mbledhur me qindra fëmijë nga shumë ve

Pandemia e koronavirusit ka patur një ndikim të madh tek muzikantët profesionistë.

Pandemia Covid-19 ka kushtëzuar shumë aspekte të jetës së përditshme, por dhe mjaft aktivitete, që prej vitesh ishin kthyer në traditë pë

Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit ka ndarë sot çmimet e projektit “Fondi për mbështetjen e krijimtarisë letrare për fëmijë".

Është ndarë nga jeta Konstandin Ropi, në moshën 90-vjeçare, apo siç e njohim ndryshe të gjithë “Partizani i vogël Velo”.

Më 30 korrik 2020, në Qendrën Kombëtare të Kinematografisë, komisioni i evidentimit të rezultateve të votimit për projektet kinematografi

Piktorja Shpresa Milaqi Bajko ka çelur ekspozitën e saj të pestë personale në galerinë e arteve "Nikolet Vasia" në Durrës.