Autorja nga Durrësi Gladiola Jorbus përuron librin “Namatisja”, nderohet në Shkup (FOTO)

03/11/2018 - 09:33

Namatisja” - libri fluturak i durrsakes Gladiola Jorbus (Busulla), i ngjizur në Shqipëri dhe botuar në Boros të Suedisë, është përuruar së fundmi në Shkup të Maqedonisë, në “Javën e letërsisë suedeze”.

Shtëpia botuese “SHKUPI” në bashkëpunim me Shoqatën kulturore “MIGJENI” nga Suedia, në kuadër të “Ditëve të Letërsisë Suedeze në Shkup” në Librarinë e Çarshisë, më 1 nëntor 2018 organizoi orë poetike suedezo-shqiptare me poetë suedezë dhe shqiptarë nga Suedia dhe Shkupi.

Në fillim të kësaj ore poetike dhe letrare, u bë promovimi i librit të autores Gladiola Jorbus, me titullin interesant që durrsakja ka zgjedhur për të: “NAMATISJE – REFLEKSIONE”.

Ditën e promovimit, znj. Jorbus u nderua me një certifikatë mirënjohjeje me motivacion për kultivimin dhe lëvrimin e Gjuhës Shqipe, nga ana e qendrës kulturore “Migjeni” së Suedisë, ku i pranishëm ishte dhe Ambasadori i Suedisë në Shkup H.E Mr. Mats Staffansson.

Kopertina e librit është realizuar nga piktori i talentuar italian Andrea Bazzochi; Redaktimi nga bibliografja e bibliotekës publike Durrës, Teuta Dhima; ndërsa botuesi Sokol Demaku, kryetari i qendrës kulturore “Migjeni” Suedi.

Libri ndodhet në 8 biblioteka suedeze, përkatësisht në qytetet Stockholm, Goterborg, Boros, Upsala etj.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kartolinë italiane bardhezi. Kjo foto, që shitet në ebay, ka rëndësi dhe për historianët.

Paraditen e së premtes, në sallën e konferencave të UAMD-së, dramaturgu i ri dhe studenti Aldo Mustafa prezantoi veprën e tij të parë "Ko

Sot, në Muzeun Arkeologjik u zhvillua një takim dhe një orë mësimi me studentë të degës së historisë së UAMD, e drejtuar nga zoti Afrim H

Në Galerinë e Arteve Pamore "Nikolet Vasia" në Durrës mbahet e hapur këto ditë një ekspozitë me 20 punime në pikturë, të para viteve '90,

Në një postim në Facebook, Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare Durrës, njofton se në Muzeun Arkeologjik është zhvilluar një koncert a

Janë mbajtur sot homazhet në nder të Harallamb Boshkut, një nga historikët e shahut, i cili u nda nga jeta dy ditë më parë gjatë një gare

Sot në hollin e teatrit të Durrësit “Aleksandër Moisiu”, do të mbahen homazhet në nder të Harallamb Boshkut, një nga historikët e shahut,

Shoqata “Gruaja e kohës dhe ekonomia” ka vlerësuar sot në një aktivitet të mbajtur 10 gratë më të suksesshme përgjatë një viti në Durrës.

Në ambientet e Galerisë së Arteve Pamore në Durrës u çel mbrëmjen e së mërkurës një ekspozitë mjaft e veçantë me piktura dhe punime dore

Festivali i dhjetë i “Maratonës Rinore” në Durrës është përmbyllur në finalen e 27 shkurtit të organizuar në pallatin e sportit “Ramazan