Autorja nga Durrësi Gladiola Jorbus përuron librin “Namatisja”, nderohet në Shkup (FOTO)

03/11/2018 - 09:33

Namatisja” - libri fluturak i durrsakes Gladiola Jorbus (Busulla), i ngjizur në Shqipëri dhe botuar në Boros të Suedisë, është përuruar së fundmi në Shkup të Maqedonisë, në “Javën e letërsisë suedeze”.

Shtëpia botuese “SHKUPI” në bashkëpunim me Shoqatën kulturore “MIGJENI” nga Suedia, në kuadër të “Ditëve të Letërsisë Suedeze në Shkup” në Librarinë e Çarshisë, më 1 nëntor 2018 organizoi orë poetike suedezo-shqiptare me poetë suedezë dhe shqiptarë nga Suedia dhe Shkupi.

Në fillim të kësaj ore poetike dhe letrare, u bë promovimi i librit të autores Gladiola Jorbus, me titullin interesant që durrsakja ka zgjedhur për të: “NAMATISJE – REFLEKSIONE”.

Ditën e promovimit, znj. Jorbus u nderua me një certifikatë mirënjohjeje me motivacion për kultivimin dhe lëvrimin e Gjuhës Shqipe, nga ana e qendrës kulturore “Migjeni” së Suedisë, ku i pranishëm ishte dhe Ambasadori i Suedisë në Shkup H.E Mr. Mats Staffansson.

Kopertina e librit është realizuar nga piktori i talentuar italian Andrea Bazzochi; Redaktimi nga bibliografja e bibliotekës publike Durrës, Teuta Dhima; ndërsa botuesi Sokol Demaku, kryetari i qendrës kulturore “Migjeni” Suedi.

Libri ndodhet në 8 biblioteka suedeze, përkatësisht në qytetet Stockholm, Goterborg, Boros, Upsala etj.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Nën tingujt e këngëve franceze, mbrëmjen e 23 qershorit është zhvilluar koncerti "Festa e Muzikës" në Durrës.

Regjisori italian Franco Zeffirelli është ndarë nga jeta në moshën 96 vjeçare.

Hapësira nënujore e bregdetit shqiptar ka një trashëgimi kulturore nënujore shumë të pasur, e cila nëse do të dokumentohej, certifikohej

Violinisti i madh durrsak Florian Vlashi njofton në faqen e vet në FB se, së bashku me kompozitorin e shquar durrsak Haig Zacharian, do t

Qemal Vrioni është një figurë interesante intelektuale e Durrësit.

Një thesar me monedha argjendi i zbuluar në Durrës [në vitin 2006?].

Durrsaku Loer Kume është shpallur fituesi i madh i “Çmimit Kadare” për vitin 2019.

*Pas 18 vitesh punë, duke inventarizuar dhe restauruar mbi 6 ton terakota, monedha dhe enë qeramike të zbuluara në Durrës në

Mjeshtri i madh i skenës, një prej themeluesve të teatrit “Aleksandër Moisiu”, Lutfi Hoxha, ka mbushur 85 vjeç.