Biblioteka në Tiranë merr emrin e Moikom Zeqos

05/02/2021 - 19:29

Një biblioteke në Tiranë i është vendosur emri i shkrimtarit Moikom Zeqo, 8 muaj pas ndarjes nga jeta të akademikut të njohur.

Bashkëshortja e tij Lida Miraj u shpreh se është emocionuar shumë, kur ka parë emrin e bashkëshortit të ndjerë të gdhendur në hyrje të bibliotekës.

“Jam emocionuar shumë kur pashë shkrimin, “Biblioteka Moikom Zeqo”. Jam pa fjalë, është vërtet prekëse”, u shpreh ajo.

Nga fondi i Moikom Zeqos kësaj biblioteke do t’i dhurohen 100 libra, ndërsa shton se Instituti Moikom Zeqo i themeluar nga i biri do të jetë një nyje lidhëse me brezin e ri.

“Do sjellim rreth 100 libra në këtë bibliotekë dhe çdo gjë që do të kemi mundësi sepse edhe ai vetë do ta dëshironte këtë gjë”, tha Mirja.

Kujtojmë se Moikom Zeqo u nda nga jeta në moshën 71-vjeçare, pasi humbi betejën me një sëmundje të rëndë nga e cila vunate prej vitesh.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kompozitori i njohur, Agim Krajka është ndarë nga jeta në moshën 83-vjeçare të hënën e 1 marsit.

Filmat "Nomadland" dhe "Borat", kanë qenë fituesit më të mëdhenj të dielën në ceremoninë e ndarjes së çmimeve "Golden Globes".

Genti Gjonaj, djali i skenaristit dhe regjisorit Kujtim Gjonaj ka publikuar një mesazh të ndjerë për babain e tij, i cili u nda sot nga j

Është ndarë nga jeta në moshën 74 vjeçare skenaristi dhe regjisori i mirënjohur Kujtim Gjonaj.

Me 4 gusht 1606, një armatë me 26 galera spanjolle u nis nga Brindisi e komanduar nga markezi i Santa Kruzit, Alvaro de Bazan dhe në orën

Këtë të enjte është shuar në moshën 79-vjeçare poeti vlonjat Lefter Çipa.

Ndahet nga jeta në moshën 78-vjeçare, aktori i njohur, Andon Qesari. Këtë lajm e ka bërë të ditur djali i tij, Edon Qesari, përmes një po