Bienale 2019: Vreshtat në antikitet, nga tokat shqiptare drejt Francës dhe Spanjës

10/08/2019 - 13:43

Nga Gëzim KABASHI

Ky edicion i Bienales “Netët e Muzikës Klasike” në Durrës iu kushtua “Muzikës dhe Venës, si një harmoni e përkryer” dhe bashkë me artistët nga vendi dhe nga Spanja, mbrëmjet buzë detit patën një tjetër kënaqësi. Nga kantinat më të mira të Shqipërisë, Italisë, Francës, Spanjës dhe Austrisë u paraqitën verërat e përzgjedhura, ndërsa somelierë vendas dhe të huaj bashkë me verën prezantuan edhe lidhjet e afërta mes qytetërimeve tona në vinikulturë.

Enologu Luis Paadin, president i Shoqatës së Somelierëve të Galicisë tha se “lidhjet e Shqipërisë me Spanjën në sektorin e vinikulturës janë po aq të hershme, sa dhe dy monumentet tanë moshatarë, Torre de Hercules dhe Amfiteatri i Durrësit”.

Më pas Paadin theksoi se pjesa më e madhe e varieteteve të vreshtit kanë dalë nga kjo tokë, pra nga territori i Shqipërisë së sotme, për t'u zhvendosur në zonat më të njohura të Bordosë (Francë) dhe Spanjes. Bashkë me të birin Alejandro, edhe ai somelier dhe historian i verës, z. Paadin, tha se i vjen keq që shqiptarët nuk dinë të mburren për verërat e mrekullueshme që kanë dhe, aq më pak, për kontributin e jashtëzakonshëm që kane në botën e verës”.

Prodhuesit shqiptarë të  verës Nesti Bello dhe Jorgji Toska, prezantuan verërat e zonës pranë Durrësit, të cilat gjetën shijen e të pranishmëve, ndërsa u paraqit edhe etiketa e re e verës “Bello” të kantinës së Perlatit.

Grafika i kushtohet edicionit “Muzika dhe Vena, një harmoni e përkryer”. Edhe presidenti i somelierëve shqiptarë Dashamir Elezi, bashkë me gotën e verës solli për dëgjuesit mjaft të reja nga vinikultura shqiptare.

Nga Pelegrinazhi drejt Kompostelës te Amfiteatri antik

Themeluesi i Festivalit “Netët e muzikës klasike” ka ruajtur edhe këtë herë strukturën e Bienales, dhe në skenën e improvizuar kënë zënë vend ansamble të musikës së Dhomës, duke nisur nga duot, triot e kuaartetet deri në formacionet më të mëdha.

Festivali u hap me zërin brilant të sopranos Inva Mula, një personalitet i njohur ndërkombëtarisht në arenën muzikore. Plot nur skenik këngëtarja e mirënjohur fitoi zemrën e publikut pjesmarrës edhe falë programit të përzgjedhur.

Një ditë më vonë, Ansambli i solistëve të Festivalit nën drejtimin e dirigjentit Petrika Afezolli solli për herë  të parë për dëgjuesit veprat muzikore të 8 kompozitorëve shqiptarë, shumica e të cilëve nga Durrësi. Muzikë e mirë dhe interpretim I shkëlqyer,do të përkufizonin më pas specialistët.

Një natë e veçantë iu kushtua temës së Pelegrinazhit dhe biseda e dr Kristaq Jorgos sqaroi mjaft nga pikëpyetjet e dëgjuesve.  Ky koncert i titulluar “Kryqëzime udhësh” ishte porositur nga Festivali RESIS në Spanjë, lidhur me pelegrinazhin nga Shqipëria drejt qytetit Santiago de Compostela. Auditorit muzikor iu bashkua edhe Ambasadori i Spanjës në vendin tonë, Vicente Canelles Montero, I cili një mbrëmje më vonë ndoqi edhe lojën  e kuartetit të saksofonistëve “Sax Ensemble” nga Madridi, prej 30 vjetësh më i hershmi në panoramën muzikore të Spanjës.

Duartrokitjet e zgjatura të publikut në fund të koncertit shkuan për interpretimin virtuoz të grupit, por edhe si solidaritet me saksofonisten Miriam Castellano, e cila pak orë para koncertit u njoftua për vdekjen e të jatit. Kastellano u nis për në Madrid menjëherë pas shfaqjes në Durrës. “Është një nga sakrificat me të cilat ndeshet në jetën e tij një artist", -tha Floriani duke ngushëlluar kolegen spanjolle.

Festivali “Netët e muzikës klasike” ka nisur në vitin 2003 dhe koncerti i parë ka patur si skenë një repart të braktisur pune në zonën industriale të Shkozetit. Tashmë janë realizuar rreth 70 të tillë, ndërsa numri i miqve të Bienales është shtuar shumë më tepër-thotë Florian Vlashi, i cili tashmë “zbarkon” çdo dy vjet në Durrës, bashkë me dy djemtë instrumentistë, Danielin dhe Martinin, si dhe bashkëshorten Rediana.

Në spitalin e Durrësit, koncert në kujtim të dr Beniamin Çettës

Edicioni i nëntë i Bienales “Netët e muzikës klasike” ka përfunduar disa orë pasi ishte programuar.

Violinisti Florian Vlashi dhe bashkëshortja e tij Rediana LlukaçI, violonçeliste, ishin të enjten pasdite mysafirë në spitalin rajonal të qytetit, ku interpretuan për pacientët e shtruar dhe për personelin mjekësor. “Koncertin ia kushtuam dr. Beniamin Çettës me rastin e 10-vjetorit të vdekjes-tha Florian Vlashi pas shfaqjes, duke kujtuar me admirim figurën e kardiologut të dashur për qytetarët e Durrësit.

“Nuk mund ta quanim të përfunduar Bienalen pa koncertin në vende ku njerëzit e kanë të pamundur të dëgjojnë muzikë drejtpërdrejt dhe që përbën një nga synimet kryesore të Festivalit - tha themeluesi i veprimtarisë, duke shtuar se i vjen keq që nuk ka mundur të jetë si çdo vit në Institutin e riedukimit të minorenëve në Kavaje. Procedura burokratike për të hyrë në burg duhej nisur disa javë përpara dhe nuk mundëm t’ia dalim - thotë instrumentisti nga Durrësi, i cili që nga viti 2003 organizon çdo dy vjet në qytetin e tij të lindjes një cikël koncertesh dhe takimesh muzikore me tema të ndryshme.

Natën e fundit Bienalja doli nga salla e hotel “Adriatikut” ku u organizuan 6 koncertet e para dhe i ftoi artdashësit e saj në arenën e Amfiteatrit antik të Durrësit.

30 vjet pas premierës kombëtare të veprës së Antonio Vivaldit “Katër Stinët”, Florian Vlashi në atë kohë pedagog i ri dhe drejtues I ansamblit “Jan Kukuzeli” iu rikthye këtij thesari që u ruajt me xhelozi për disa shekuj nga familja fisnike Durazzo në Itali.

Këtë herë me grupin prej 12 komponentësh instrumentistë në rolin e dirigjentit dhe solistit ishte Daniel Vlashi 22-vjeçar, biri i Florit dhe Redianës, loja e të cilit prej afro 50 minutash fitoi duartrokitjet e të pranishmëve në shkallaret e monumentit të lashtë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Violinistët Florian dhe Daniel Vlashi, babë e bir, kanë qenë përkrah njeri-tjetrit në të njejtin pult gjatë koncertit të fundit të Orkest

Ditën e sotme është ndarë çmimi më i madh i fushës së letërsisë, ai "Nobel", ku fitues janë shpallur një austriak dhe një polake.

Në teatrin “Aleksandër Moisiu” të Durrësit gjatë këtij muaji janë programuar disa shfaqje teatrale nga trupa dramatike e qytetit.

Këngëtari i njohur Zija Saraçi, një zë mjaft i dashur për shumë breza durrsakësh ka marrë një vendim drastik.

Amfiteatri antik i Durrësit mikpriti fundjavën e kaluar një ansambël artistik nga Suedia.

Të martën dhe të mërkurën, në teatrin “Aleksandër Moisiu” në Durrës vjen për publikun tragjedia “Salome”.

Dashamirës të letërsisë të pasionuar pas lojërave të fatit kudo në botë, gëzohuni!!

Pasditen e kësaj të shtune, një atmosferë ndryshe ju pret në Amfiteatrin e Durrësit.

Në galerinë e arteve “Nikolet Vasia” artdashësit durrsakë po ndjekin këto ditë ekspozitën e piktores Emjona Stasi.

Pasditen e sotme, në orën 19:00 do të vihet në skenën e teatrit "Aleksandër Moisiu" në Durrës monodrama "Lopata e Artë" me autor Ferdinan