Bilbili i këngës qytetare durrsake, Qemal Kërtusha nostalgjik për të shkuarën (VIDEO)

20/12/2018 - 14:40

“Të falem i bukuri Durrës” kjo këngë që ngre peshë jo vetëm zemrat e durrsakëve e kënduar nga Qemal Kërtusha ka mbetur kënga emblemë e qytetit tonë në dekada.

Qemal Kërtusha është konsideruar si bilbili i këngës qytetare durrsake, ndërsa zëri i tij i papërsëritshëm. Ai është një emër mjaft njohur i skenës. Këngëtari durrsak ka marrë pjesë 16 herë në festivalin e këngës në RTSH dhe pothuajse në të gjithë pjesëmarrjet, këngët e tij janë vlerësuar me çmime të dyta dhe të treta.

Edhe pse në moshë të thyer ai kujton me emocion pjesëmarrjen e parë, kur mes vështirësive edhe problemeve të ndryshme u zhvillua festivali i parë dhe çdo gjë shkoi mirë.

Ai është një admirues i rregull i festivalit të këngës dhe vlerëson punë që bëhet për organizimin e tyre. Në lidhje me festivalet e fundit dhe këngëtarët e rinj, Kërtusha dëshiron t’u japë atyre një këshillë si si duhet të punojnë për të patur një interpretim sa më të mirë e për të marrë duartrokitjet e publikut. Mosha ecën por Kërtusha ka mbetur i ri me zërin e tij brilant teksa i këndon me shumë dashuri e admirim qytetit të Durrësit.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kartolinë italiane bardhezi. Kjo foto, që shitet në ebay, ka rëndësi dhe për historianët.

Paraditen e së premtes, në sallën e konferencave të UAMD-së, dramaturgu i ri dhe studenti Aldo Mustafa prezantoi veprën e tij të parë "Ko

Sot, në Muzeun Arkeologjik u zhvillua një takim dhe një orë mësimi me studentë të degës së historisë së UAMD, e drejtuar nga zoti Afrim H

Në Galerinë e Arteve Pamore "Nikolet Vasia" në Durrës mbahet e hapur këto ditë një ekspozitë me 20 punime në pikturë, të para viteve '90,

Në një postim në Facebook, Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare Durrës, njofton se në Muzeun Arkeologjik është zhvilluar një koncert a

Janë mbajtur sot homazhet në nder të Harallamb Boshkut, një nga historikët e shahut, i cili u nda nga jeta dy ditë më parë gjatë një gare

Sot në hollin e teatrit të Durrësit “Aleksandër Moisiu”, do të mbahen homazhet në nder të Harallamb Boshkut, një nga historikët e shahut,

Shoqata “Gruaja e kohës dhe ekonomia” ka vlerësuar sot në një aktivitet të mbajtur 10 gratë më të suksesshme përgjatë një viti në Durrës.

Në ambientet e Galerisë së Arteve Pamore në Durrës u çel mbrëmjen e së mërkurës një ekspozitë mjaft e veçantë me piktura dhe punime dore

Festivali i dhjetë i “Maratonës Rinore” në Durrës është përmbyllur në finalen e 27 shkurtit të organizuar në pallatin e sportit “Ramazan