Bilbili i këngës qytetare durrsake, Qemal Kërtusha nostalgjik për të shkuarën (VIDEO)

20/12/2018 - 14:40

“Të falem i bukuri Durrës” kjo këngë që ngre peshë jo vetëm zemrat e durrsakëve e kënduar nga Qemal Kërtusha ka mbetur kënga emblemë e qytetit tonë në dekada.

Qemal Kërtusha është konsideruar si bilbili i këngës qytetare durrsake, ndërsa zëri i tij i papërsëritshëm. Ai është një emër mjaft njohur i skenës. Këngëtari durrsak ka marrë pjesë 16 herë në festivalin e këngës në RTSH dhe pothuajse në të gjithë pjesëmarrjet, këngët e tij janë vlerësuar me çmime të dyta dhe të treta.

Edhe pse në moshë të thyer ai kujton me emocion pjesëmarrjen e parë, kur mes vështirësive edhe problemeve të ndryshme u zhvillua festivali i parë dhe çdo gjë shkoi mirë.

Ai është një admirues i rregull i festivalit të këngës dhe vlerëson punë që bëhet për organizimin e tyre. Në lidhje me festivalet e fundit dhe këngëtarët e rinj, Kërtusha dëshiron t’u japë atyre një këshillë si si duhet të punojnë për të patur një interpretim sa më të mirë e për të marrë duartrokitjet e publikut. Mosha ecën por Kërtusha ka mbetur i ri me zërin e tij brilant teksa i këndon me shumë dashuri e admirim qytetit të Durrësit.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Nën tingujt e këngëve franceze, mbrëmjen e 23 qershorit është zhvilluar koncerti "Festa e Muzikës" në Durrës.

Regjisori italian Franco Zeffirelli është ndarë nga jeta në moshën 96 vjeçare.

Hapësira nënujore e bregdetit shqiptar ka një trashëgimi kulturore nënujore shumë të pasur, e cila nëse do të dokumentohej, certifikohej

Violinisti i madh durrsak Florian Vlashi njofton në faqen e vet në FB se, së bashku me kompozitorin e shquar durrsak Haig Zacharian, do t

Qemal Vrioni është një figurë interesante intelektuale e Durrësit.

Një thesar me monedha argjendi i zbuluar në Durrës [në vitin 2006?].

Durrsaku Loer Kume është shpallur fituesi i madh i “Çmimit Kadare” për vitin 2019.

*Pas 18 vitesh punë, duke inventarizuar dhe restauruar mbi 6 ton terakota, monedha dhe enë qeramike të zbuluara në Durrës në

Mjeshtri i madh i skenës, një prej themeluesve të teatrit “Aleksandër Moisiu”, Lutfi Hoxha, ka mbushur 85 vjeç.